Napjatá politická situace, která vyvrcholila hromadnými rezignacemi zastupitelů, o čemž Hodonínský deník Rovnost informoval, se ve středu večer uklidnila. A to i přesto, že se po posledním přerušeném zasedání vzdali účasti ve sboru volených zástupců další náhradníci.

Dokonce se vyčerpala kandidátka občanských demokratů. Ze tří míst, která získali ve volbách, obsadili jen dvě. Zastupitelstvo se tak stalo zúžilo z devíti členů na osm. Na listině sdružení Pro Čejč nakonec mandát přijal až poslední devátý kandidát – Milan Třeštík. „Že je tady binec, věděli všichni. Chtěl jsem, aby skončil," vysvětlil své rozhodnutí Třeštík.

Právě díky němu bylo čejčské zastupitelstvo letos poprvé usnášeníschopné. Pěti hlasy proto za bouřlivého potlesku odvolalo starostku Martu Výmolovou. Pro ni tím skončilo čtvrt století ve vedení radnice. Posledních třináct let byla starostkou a předchozích dvanáct místostarostkou. Na středečním jednání chyběla. „Vadí nám, že ji odvoláváme v její nepřítomnosti a pracovní neschopnosti, ale máme k tomu důvody. Když není v práci ona a nemáme ani místostarostu, chod obce je téměř zastavený," uvedla zastupitelka Kateřina Malíková s tím, že se Výmolovou snažili odvolat už několikrát.

ROZHOVORY S NOVÝM STAROSTOU A MÍSTOSTAROSTOU ČEJČE SI PŘEČTĚTE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST

Z důvodů jmenovala například nevyjasněný osud sbírky pro povodněmi postižené Troubky. „Nechtěli jsme čekat i kvůli věcem, které neustále vyplouvají na povrch. Paní starostka objednala v pracovní neschopnosti za obec další služby, na úřadu se tak hromadí faktury a my musíme zjistit, jestli byly oprávněné, nebo ne," řekl osmadvacetiletý lidovecký lídr Jan Koutný.

Právě jeho zvolilo pět zastupitelů novým starostou Čejči. Stejný počet hlasů získal předseda finančního výboru Radek Peš, který se stal místostarostou.

Před Vánocemi se sice koalice s opozicí dohodla na podmínkách pro nové volby, situace se ale vyvinula jinak. „Nechceme, aby došlo k předčasným volbám teď. Účinnější se nám zdá, když nové vedení obce napraví nejzávažnější nedostatky," sdělila Malíková. Nedomnívá se ovšem, že by tento stav vydržel až do roku 2018, kdy mají být volby řádné.