Na náměstí ho vítají stovky lidí z celého Kyjovska. Zaznějí fanfáry a hlava státu si spolu s kyjovským starostou Františkem Luklem a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem připíjí bílým vínem. „Naši lidé jsou jedineční, srdeční, otevření a pokorní. Moc a moc bych si přál, abyste kus této pozitivní dobré nálady u nás zakusil a odvezl si ji se sebou do naší matičky Prahy," vítá hlavu státu kyjovský starosta a současně ministr pro místní rozvoj.

Toho Miloš Zeman následně oslovuje dobrácky jako milého Františka. Pak už na prezidenta směřují otázky lidí z Kyjova, Vlkoše nebo Svatobořic-Mistřína. Státník jim hbitě odpovídá a nešetří ani jeho pověstnými bonmoty. Na dotaz ohledně vysokých příjmů poslanců říká, že si ti pracovití zaslouží i vyšší mzdy. „Znám ale některé poslance, kteří jsou drazí i zadarmo," rozesmává náměstí host z Pražského hradu.

U další otázky, která se týká kyjovského židovského hřbitova v areálu tamní nemocnice, se dostává ke slovu i hejtman a informuje i o novince ve vedení zdravotnického zařízení. „Do čtrnácti dnů bude jmenovaný nový ředitel nemocnice," sděluje Hašek. Prezident ho doplňuje s tím, že se za rok přijede podívat, jak se vše podaří vyřešit.

Příchozím na náměstí se návštěva Miloše Zeman líbí a často ho doprovází potleskem. „Těšili jsme se na něj a splnil naše očekávání. Je pro nás ctí, že přijel do Kyjova, a že poznává Slovácko. Jsme rádi, že jsme jej viděli, je úžasně moudrý člověk," svěřuje se Libuše Kuchtíková z Kyjova.

Pamatuje Beneše

Prezidentovy odpovědi poslouchá i další Kyjovjan. „Už jsem byl u toho, když sem přijel prezident Beneš. Ale politiku jsem začal sledovat až od osmašedesátého, i když jsem nikdy do žádné strany nevstoupil. Současného pana prezidenta mám rád, a to už od doby, kdy byl sociální demokrat," říká dvaaosmdesátiletý Dušan Tureček.

Po setkání s obyvateli Kyjovska Miloš Zeman mizí v útrobách radnice. Tam na něj čekají zastupitelé, starostové okolních obcí a další osobnosti z oblasti vzdělání a podnikání. Poté, co prezident odpoví na jejich otázky, přichází na řadu dárky, a to i narozeninové. Nejdřív přijímá knihu s fotografiemi Vladimíra Židlického – Kyjovsko. A pak i vázu. „Tento dárek věnuji své milované manželce, samozřejmě s tím, že je od vás Kyjova," ujišťuje prezident. Ten na oplátku dekoruje prezidentskou stuhou kyjovský prapor. „Sice jsem jej při této příležitosti držel v rukou poprvé, ale nervózní jsem nebyl," říká šéf kyjovských cyklistů Vladimír Hušek.

Prezident České republiky Miloš Zeman navštívil Kyjov.Následuje tisková konference, kdy Miloš Zeman hodnotí celou návštěvu Jihomoravského kraje, kterou v pátek odpoledne ukončuje právě v Kyjově. „Tiskovou konferencí končí oficiální program a následuje soukromý, který částečně souvisí s tím, že mám zítra narozeniny. Jejich oslava bude v Lánech více méně pracovní a samozřejmě doufám, že mi žena dá nějaký hodnotný dárek, například sůl do koupele, o kterou jsem nedávno požádal," dodává prezident.