Kachní galantinu s rybízovým želé, silný masový vývar s játrovými knedlíčky a domácími nudlemi, nakládané jelení medailonky s omáčkou z lišek a jemným brusinkovým knedlíkem.

To vše si v úterý dá k večeři, pořádané hejtmanem Jihomoravského kraje ve dvou oranžeriích milotického zámku, prezident Václav Klaus se svou manželkou Livií.

„Sedmatřicet VIP hostů a třiatřicetičlenný doprovod zakončí slavnostní večeři čokoládovým dortíkem s vanilkovou a višňovou omáčkou s ozdobou z bílé čokoládky,“ usmívá se Helena Šišáková z Bzenecké hotelové školy. Právě ona dostala za úkol zajistit a zorganizovat přípravu prezidentského menu.

ČTĚTE TAKÉ: PREZIDENT NAVŠTÍVIL TAKÉ BRNĚNSKO. FOTOGALERII A VIDEO NALEZNETE ZDE

S uměním svých učňů se už škola blýskla na mnoha soutěžích. V úterý s ním může oslnit dokonce i prezidenta republiky a jeho choť.

„Na zámku v Miloticích se už chystá přísný zasedací pořádek pro vzácnou návštěvu. Ten nám zaslala prezidentská kancelář. My jsme každému z hostů vyrobili krásnou jmenovku,“ pochválila studenty a učně bzenecké hotelové školy Šišáková.

Právě oni se budou pod dohledem kuchařských mistrů podílet na přípravě jídel a budou prezidentskou návštěvu i obsluhovat.
Dvacítka vybraných vnímá dnešní den jako velkou poctu. Tréma je prý ale docela velká. Obsluhovat prezidenta se totiž přece jen v životě poštěstí málokomu.

„Květinová výzdoba z gerber na stolech je laděná do krémova. Uprostřed bílých ubrusů bude šerpa. Nádobí je bílé, máme celý nový inventář včetně skla,“ pochlubila se Helena Šišáková.
A co bude prezidentská návštěva pít?

„Po přípitku Bohemia Brut to bude Chardonnay pozdní sběr a červené Zweigeltrebe ročníky 2008. Na řadu přijde také slivovice a becherovka jako digestiv,“ prozradila organizátorka.

Žádná zvláštní bezpečnostní opatření v souvislosti s návštěvou prezidentského páru kastelán milotického zámku Evžen Boček nechystá.
„Kolona zastaví na nádvoří před zámkem a prezidenta s manželkou čeká také jeho prohlídka,“ naznačil kastelán, podle kterého bude po sedmnácté hodině i prostor na setkání s obdivovateli Václava Klause přímo ve Freskovém sále. Jak neopomněl, celý interiér zámku budou na počest vzácných hostů zdobit čerstvá květinová aranžmá.

Ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora představí manželům Klausovým nejen lázeňský balneoprovoz.
„Předvedeme panu prezidentovi také Masarykovu vanu a vanu pro imobilní pacienty,“ nastínil ředitel lázní. Bohužel nebude mít první dáma ani její manžel podle něj čas osobně některou z procedur vyzkoušet. V lázních se totiž zdrží jen pár desítek minut.

Kolem poledne se kolona přesune k prohlídce vesnické památkové rezervace Petrovské Plže, projede se lodí po Baťově kanále či prohlédne návrhy modelů studentů strážnické oděvní školy.