Jarmila Vacková z Hodonína má na neděli jasný program. Vyrazí do Čejkovic. Na kopci nad historickými Templářskými sklepy se konají tradiční Čejkovické bylinkové slavnosti. „K bylinkám mám vztah. Na slavnosti jsem se chystala už vloni, nakonec mi to ale nevyšlo. Letos si chci nakoupit levanduli a meduňku," svěřila se hodonínská rodačka.

Slavnosti se v Čejkovicích konají už počtvrté. Začnou již v jedenáct hodin dopoledne. „Letošní ročník se ponese ve znamení svaté Hildegardy a slavnostního otevření přírodní zahrady, kterou jsme po této světici pojmenovali," uvedl obchodní ředitel společnosti Sonnentor Robert Tichý.

Zahrada však podle něj nebude pouze místem, na kterém porostou byliny jako je pelyněk, levandule, mateřídouška či šalvěj. Po vzoru středověkých klášterních zahrad bude i místem k relaxaci. Její slavnostní otevření začne v půl jedné a místu požehná i čejkovický farář.

V celodenním programu jsou také odborné přednášky a diskuze s pěstiteli, a to nejen na téma bylinky. Například Lucie Harnošová povypráví o ekologických potřebách pro miminka. „Na její přednášku se hrozně těším. Plánujeme s přítelem děťátko, takže se v tomto směru chci dozvědět něco nového," uvedla s nadšením Vacková.

Další z přednášejících Margit Slimáková je zase odbornicí na zdravotní prevenci a výživu. Program doplní malý biojarmark. Kromě řady potraviny se představí také bylinková zahrada z Valtic, konopná kosmetika, šperky z bylinek nebo nové trendy v nanoenergiích.

Pořadatelé nezapomněli ani na děti. I pro ně přichystali vyžití. „Připravili jsme veselé divadelní představení pro děti i dospělé, na kterém vystoupí Bára Seidlová s děvčaty Zbytovskými. Přijede také hrnčíř Kuna. Na přilehlé louce mohou děti vyzkoušet lukostřelbu a jízdu na ponících. Nebo se s místním sdružením Brontosaurus zúčastnit přírodně naučné stezky," vyjmenoval mluvčí společnosti Ondřej Hampl.

Tvořivá dílna

Kromě tradičního řemesla hrnčířství představí svou dílnu i drátenice Jitka Červínková ze Šardic. „Na Čejkovických bylinkových slavnostech budu se svou dílnou poprvé. Objíždím ale různé trhy a jarmarky, kde se věnuji hlavně dětem. Ty si velmi rády samy vytvoří něco, co si mohou odnést domů. Občas se připojí i maminky," usmála se šardická drátenice.

V programu nebude chybět také každoroční prohlídka zpracovatelských a výrobních prostor. Každý návštěvník dostane možnost nahlédnout do dvou hal Mlaty a Akropolis.

Prohlídka bude vždy komentovaná jedním ze zaměstnanců. Hala Mlaty se využívá pro výkup, uskladnění a zpracování bylinek. V hale Akropolis mohou návštěvníci vidět výrobu čajového sáčku. „V tunelu spojujícím haly jsou vystavené fotografie z nedávné cesty našich kolegů za pěstiteli kurkumy, kardamonu a kávy do středoamerické Nikaraguy," upozornil na stálou expozici Hampl.

Vstupné na slavnosti v podobě tombolového lístku je pro všechny zdarma.

RADKA KŮŘILOVÁ