Jak se žilo lidem v komunistických vězeních se mohou dozvědět školáci z první ruky od politických vězňů totalitního režimu. Organizace Člověk v tísni uspořádala projekt Příběhy bezpráví. Dokumenty a besedy s pamětníky dorazily v listopadu i na Hodonínsko. „Projekt Příběhy bezpráví třetím rokem přibližuje prostřednictvím filmových projekcí a debat s hosty žákům a studentům základních a středních škol poválečné období našich dějin,“ uvedl koordinátor projektu Filip Šebek.

Každá škola, která se do projektu zapojí, získává zdarma filmový dokument podle vlastního výběru. Dokument Kauza Uherské Hradiště zhlédli také žáci vyšších ročníků základní školy ve Svatobořicích – Mistříně. „Příběhy bezpráví jsou u nás potřetí. Letos jsme uspořádali besedu s farářem Radimem Hložánkou, kterého komunistický režim věznil,“ řekla učitelka místní základní školy Jana Brhelová.

Mistřínský farář vyprávěl školákům o svých pobytech v komunistických vězeních v šedesátých a osmdesátých letech. Podle učitelky dějepisu má akce u dětí odezvu. „Pokud jsou žáci zvídaví, vyhledávají si další informace na internetu nebo chodí za mnou pro literaturu,“ vysvětlila Jana Brhelová. Přínos besedy školákům zhodnotil i farář. „Snad vám to k něčemu bude. Když jsem měl povinně přečíst Babičku, prolistoval jsem jenom obsah. Četl jsem ji až v kriminále jako zakázanou knihu,“ usmál se Hložánka.

Školáci si během projektu zapisují své pocity. “Co se tehdy dělo je opradu ohavné. Nelíbí se mi ta nespravedlnost,“ řekla Barbora Varmužová z Mistřína. Vyjadřují se i k politice. „Je lepší, že máme dnes víc stran, takže jedna si nemůže dělat, co chce,“ myslí si Adam Šnajdr ze Svatobořic. Příběhy bezpráví viděli i žáci v Lužicích. Do konce listopadu navštíví projekt ještě školy v Hodoníně a Vnorovech.