„Kolem obecního úřadu a zdravotního střediska je centrum obce, kde se nám mládež různě schází. Rozbíjí zařízení obecního úřadu nebo poškozuje značky. Navíc došlo ke krádežím u automobilů zaparkovaných na parkovišti,“ poukázal před časem místostarosta Moravského Písku Miroslav Dula. Tamní radnice se tehdy rozhodla, že tento problém bude řešit po svém a pořídila devět kamer, které by měly dohlížet na klid a bezpečnost v obci.
Od jejich nainstalování uplynulo jen několik týdnů a výsledky se už dostavily. „Od namontování kamer až do dnešního dne jsme nemuseli řešit žádné problematické chování. Myslím, že kamery svůj smysl mají,“ říká dnes místostarosta. Přesto přiznává, že zaslechl, že se místní problémová mládež přesunula jinam. „Snad to nebude na škodu toho dalšího místa. V centru je klid, tak snad bude vše v pořádku,“ doufá Dula.
Městští i státní
Používání kamer, které by zajistily větší bezpečnost či předcházely trestným činům, se netýká pouze přístupu obcí. Záznamy z kamer využívá také státní a městská policie. Policisté přitom kamery využívají méně častěji, než strážníci, přesto hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník připouští, že se najdou situace, kdy je dobré mít problémovou situaci nahranou.
„Policie České republiky kamery využívá k vyhodnocení situací v dopravě a oblasti veřejného pořádku, a to například sportovních či kulturních akcí, ale také například srazů extremistů v ulicích města a podobně,“ vyjmenoval Zámečník a doplnil, že se kamery osvědčily také, když policisté pátrali po pachatelích trestné činnosti nebo přestupků.
„Můžeme lépe zmapovat jednání a trasu pachatele nebo jak se samotný skutek stal, na kterém místě a v jakém čase,“ doplnil mluvčí.
Přítomnost kamer v obci si pochvaluje i ředitel Městské policie Hodonín Jindřich Vašíček.
„Je zcela průkazné, že kamery jsou velkým pomocníkem. V místech, kde jsou instalovány, velmi razantně klesly počty trestných činů,“ uvedl Vašíček a potvrdil, že situace, která se teď stala i v Moravském Písku je běžným řešením ze strany vandalů.
„Potencionální pachatelé většinou dobře vědí, kde jsou kamery umístěny a těmto místům se snaží vyhnout. Samozřejmě se jejich činnost přesouvá jinam. Tady však už nemusí mít tak ideální podmínky,“ míní Vašíček.
Nonstop
Hodonínští strážníci používají kamerový systém od roku 2000, kdy se pořídily čtyři kamery s veškerou potřebnou technikou. „Od té doby poklesl počet trestných činů a město Hodonín se dnes řadí mezi nejbezpečnější města v kategorii měst nad pětadvacet tisíc obyvatel. V současné době disponujeme již třinácti kamerami,“ uvedl Vašíček.
Kamerový systém dnes používají strážníci nepřetržitě.
„Na kamerovém pracovišti se v pravidelných cyklech střídají pracovníci obsluhy, protože kamerový systém je v provozu 24 hodin denně, včetně záznamu,“ uzavřel ředitel strážníků.