Jeho slova potvrzuje i psychiatr Jaroslav Kliment, podle nějž násilí ve společnosti stále přibývá. Za vším podle něj stojí úpadek společenských mravů, což je ale podle Klimenta celosvětový problém. „V České republice tento problém souvisí s ekonomickou situací. Spousta lidí se do ní dostává, což má za následek napětí v rodinách. Přibývá také konzumace drog a alkoholu. Většina fyzických napadení bývá právě pod vlivem jednoho či druhého. Faktorů je ale víc," popsal zkušenosti z praxe Kliment.

Že domácích i hospodských rvaček přibývá, před časem potvrdil i vyšetřovatel Zbyněk Bartoň. Horší jsou i jejich následky. „Chlapi se v hospodách bili odjakživa. Ovšem bývalo zvykem, že rvačka ve fázi, kdy první lidé začnou zůstávat na zemi, končila. Teď ne. Do ležících se kope nebo se o ně rozbíjejí židle," doplnil Bartoň.

Z domácí hádky si zranění odnesou nejčastěji ženy. To byl i případ, ke kterému policisté vyjeli o víkendu do Žádovic. Třiačtyřicetiletý muž tam fyzicky napadl svou dceru. „Schytala od něj několik ran pěstí do obličeje, čímž jí způsobil drobná zranění v obličejové části hlavy," uvedl Zámečník. Po slovní rozepři a výhrůžkách udeřil dceru také čtyřicetiletý otec v Lužicích.

„Následkem úderu dcera upadla na kamna, o která se popálila," dodal mluvčí s tím, že také ve třetím víkendovém případě skončilo fyzické napadení špatně pro ženu, a to když padesátiletý muž třikrát udeřil do obličeje partnerku. Agresor přitom může dostat pokutu až dvacet tisíc korun.

Podle Klimenta sice mohou některé hádky vyčistit ovzduší, problémem jsou ale hádky, které se v rodině opakují. „Pokud má jeden z partnerů sklony k agresi, pití či drogám a druhý partner ví, že v této situaci bývá zvýšeně agresivní, často na to nereaguje. Když se ale situace opakuje, mělo by se hledat její řešení," vzkázal psychiatr.

Ten navíc poukázal na narůstající počet sebevražd, především u mladých lidí. Zatímco dříve řešili odborníci takzvané demonstrativní sebevraždy, nyní přibývá těch dokonaných. Kliment tento jev označuje jako Wertherův syndrom, což znamená, že po vzoru jednoho sebevraha spáchá sebevraždu stejným způsobem několik lidí.

„Na sociální síti Facebook nyní kolují návody a dokonce i natočené sebevražedné pokusy. U mladistvých to teď způsobuje epidemii. Prevencí je výchova v rodině a spolupráce se školou. Rodiče by měli vědět, co jejich dítě na internetu dělá," doplnil Kliment.