Stavebníci si zase mnou ruce, protože boom zateplování domů polystyrenem jakoby nebral konce. Z Horňácka ale přichází další možnost, v republice ještě málo známá: „přidusit komín“.

„Když budete vařit vodu ve dvou hrncích a jeden z nich přikryjete, který bude dříve vřít? Princip je v tom, že se přibrzdí odchod spalin,“ vysvětluje pro laiky Petr Hartman z Velké nad Veličkou. S manželkou se o tuto možnost už léta zajímají. Jsou v kontaktu s autorem nápadu i majitelem licence na výrobu speciálního nádstavce na Slovensku. Sami jej doma používají a dlouho hledali někoho nezávislého, kdo by ověřil jejich zkušenosti. Našli jej u starosty blízkého Javorníku.

„Když to pomůže šetřit peníze, proč ne? Se zastupiteli jsme si řekli, že to zkusíme,“ řekl starosta Javorníku Jan Hozák. Od srpna tak zdobí tamní školu nádstavec, který je připevněný na komín a zpomaluje odchod spalin. Měření odborníka prokázalo zvýšení teploty komínu ve škole o třiadvacet stupňů Celsia.

„Za normálních okolností po vypnutí kotle naskočí věčný plamínek. Do komína se tlačí studený vzduch, ochladí komín a poté i samotný systém, kotel tedy znovu sepne. Nádstavec tento cyklus zpomalí,“ vysvětluje Hartman. Doma tak šetří až patnáct procent peněz při vytápění rodinného domu.

„Výrobek šetří i životní prostředí. Emise se delší dobu drží v komíně, a tam se jich proto velké množství spálí. Do ovzduší jde už jen minimum,“ vyzdvihuje ekologickou otázku Blanka Hartmanová. Ta vzpomněla dokonce několik případů z okolí, kdy v nedávné době vysekávali lidé zmrzlé rampouchy kondenzované vody v komíně. To se prý s nádstavcem stát nemůže.