Čtyřleté gymnázium v okresním městě, tedy v Hodoníně, nabízí letos, stejně jako loni třicet míst pro své nové studenty do prvního ročníku. „Podle pokladů z digitálního přihlašovacího systému máme sto padesát šest přihlášek,“ přiblížila ředitelka hodonínské školy Kateřina Kouřilová.

Podle ní je pro většinu přihlášených jejich gymnázium školou první volby. Letos se přitom deváťáci mohou hlásit až na tři školy. To je znát v počtech přihlášek také pro jiné obory.

Každopádně na uchazeče čekají jednotné přijímací zkoušky (JPZ) z českého jazyka a matematiky, ve kterých mohou žáci získat opět maximálně po padesáti bodech, tedy celkem sto bodů. Loni tak v prvním kole nejlepší z uchazečů sebral hned sedmadevadesát bodů.

Na to, aby se žák dostal mezi nejlepších třicet přijatých po prvním kole, stačilo výrazně méně. A to celkem dvaasedmdesát bodů.

Zdroj: Youtube

U matematiky pak přijatému uchazeči nejméně devětadvacet bodů, a to díky tomu, že tento žák zabodoval výbornou češtinou za pětačtyřicet bodů. „Průměr bodů z JPZ byl 81,4,“ připomněla ředitelka statistiku u prvních třiceti uchazečů na výsledkové listině.

U těch, kteří nakonec do prvního ročníku gymnázia nastoupili, se tento průměr i po druhém kole snížil a přiblížil se k hranici šedesáti procent. Uchazečům, a to zvláště jedničkářům, tady pomáhá u přijímaček výborný prospěch na základní škole, díky kterému mohou získat ještě dalších osmnáct bodů.

Dvojnásobná kapacita v Kyjově

To na Klvaňově gymnáziu v Kyjově letos přijali podle ředitelky Renáty Soukalové sto třicet čtyři přihlášek do čtyřletého gymnázia. Tedy o zhruba dvacítku přihlášek více než před rokem. „Přijato bude šedesát uchazečů,“ sdělila Deníku ředitelka.

U přijímacích zkoušek získal loni ze stobodového maxima z úspěšných uchazečů nejméně dvaašedesát bodů. Adeptům v Kyjově ještě výrazně pomáhá u přijímaček skvělý prospěch v devítce.

S-centrum v Hodoníně a jeho okolí v polovině února 2024.
TOP investice kraje na Hodonínsku. Silnice z Hovoran do Mutěnic i S-centrum

Čistí jedničkáři z nejdůležitějších předmětů totiž mohou získat navíc šestatřicet bodů. Naopak kvůli dvojce ztrácí čtyři body a za trojku dokonce osm bodů.

Až šestnáct bodů si mohou přinést k přijímačkám ještě ti, kteří byli úspěšní v okresních kolech olympiád, jako jsou například matematické, dějepisné, zeměpisné či jazykové soutěže.

Bodové bonusy i ve Strážnici

Podobně jako v Hodoníně také ke čtyřletému studiu na gymnáziu ve Strážnici chystají přijmout třicet žáků. Zájem o přijetí letos projevilo devětaosmdesát uchazečů. To je o osm více než loni.

„Co se týče počtu bodů potřebných pro přijetí, v minulých letech jsme neměli stanovenou dolní hranici počtu bodů postačujících pro přijetí a ani letos tuto hranici stanovenou nemáme. Díky tomu byli ke studiu přijati uchazeči i s nízkým počtem bodů získaných v testech z českého jazyka a matematiky, popřípadě jen z matematiky,“ vysvětlila ředitelka Purkyňovo gymnázium Martina Vavříková.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Zmínila dále, že tady šlo o uchazeče, kteří si zažádali o prominutí jednotné přijímací zkoušky z češtiny. Jedná se především o uchazeče ze Slovenska.

I na strážnickém gymnáziu mohou žákům významně pomoci body mimo testy z matematiky a češtiny. Teoreticky mohou uchazeči disponovat až padesáti body navíc, a to až čtyřiceti za prospěch s co nejnižším průměrem. Dále pak deset bodů jim může zajistit jazykový certifikát, dlouhodobá sportovní, kulturní či zájmová činnost.

Zájem o osmileté gymnázia roste

Loni se na osmileté gymnázium v Hodoníně hlásilo 127 žáků, letos je to už 156. Přitom do primy se může dostat jen třicet z nich. Loni dosáhl nejlepší z uchazečů v přijímacích zkouškách na hodonínské osmileté gymnázium celkem sedmaosmdesát bodů.

Nejméně z první třicítky pak osmapadesát bodů. Na umístění v první třicítce stačilo i devatenáct bodů z matematiky, a to díky uchazečem výborně zvládnuté češtině za dvaačtyřicet bodů. Pro zářijový nástup nakonec stačilo i čtyřiačtyřicet bodů z přijímacích zkoušek.

Plánovaná podoba prostranství před základní školou v Bohuslavicích.
VIDEO: Chystané změny v Bohuslavicích. Více míst pro auta, místo změní i hřiště

Počet přihlášek na osmileté gymnázium se zvýšil i v Kyjově, a to z devětasedmdesáti na čtyřiadevadesát. Přijato bude z nich třicet. Loni stačilo uchazečům k přijetí získat v přijímacích zkouškách nejméně sedmašedesát bodů ze sta.

Také na strážnickém gymnáziu chtějí přijmout třicítku nových studentů primy. Přihlášek tady meziročně výrazně přibylo. Letos se tak má o třicet míst ucházet čtyřiasedmdesát žáků.

Mladí herci ze Základní umělecké školy Hodonín na festivalu Hobblík a Mumraj! zahrají představení Vstávej!
Velká výzva na Mumraji! Mladí herci z Hodonína jdou na festival s hrou o šikaně

Loni to bylo jen sedmačtyřicet žáků. „Zájem o studium na víceletém gymnáziu v posledních letech roste. Letos je navýšení počtu uchazečů dáno i tím, že žáci podávali tři přihlášky ke studiu,“ shrnula ředitelka Purkyňova gymnázia.

Počty přihlášených žáků

Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov

 • Do 4-letého gymnázia 134 přihlášek, bude přijato 60 uchazečů
 • Do 8-letého gymnázia 94 přihlášek, bude přijato 30 uchazečů
 • Na obor Praktická sestra 134 přihlášek, bude přijato 60 uchazečů

Gymnázium a obchodní akademie Hodonín

 • Do 8-letého gymnázia 114 přihlášek, bude přijato 30 uchazečů
 • Do 4-letého gymnázia 156 přihlášek, bude přijato 30 uchazečů
 • Ekonomické lyceum 91 přihlášek, bude přijato 30 uchazečů
 • Obchodní akademie 128 přihlášek, bude přijato 30 uchazečů

Purkyňovo gymnázium Strážnice

 • Na 4-leté gymnázium 89 přihlášených žáků, bude přijato 30
 • Na 8-leté gymnázium 74 přihlášených žáků, bude přijato 30

Loni u přijímacích zkoušek z matematiky a češtiny u úspěšných uchazečů nejméně bodů

Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov

 • čtyřleté gymnázium (nejméně 62 ze 100 bodů)
 • osmileté gymnázium (nejméně 67 ze 100 bodů)
 • praktická sestra (nejméně 40 ze 100 bodů)

Gymnázium a obchodní akademie Hodonín

 • čtyřleté gymnázium (nejméně 72 ze 100 bodů)
 • osmileté gymnázium (nejméně 58 ze 100 bodů)
 • ekonomické lyceum (nejméně 58 ze 100 bodů)
 • obchodní akademie (nejméně 54 ze 100 bodů)

Purkyňovo gymnázium Strážnice

 • Počty bodů nebudeme uvádět

zdroj: vedení škol