„Chceme, aby vedením kyjovské nemocnice kraj pověřil odborníka, který bude mít na paměti především poslání tohoto zdravotnického zařízení a s kterým budeme moct jednat,“ popsal hlavní poslání dopisu hejtmanovi primář urologického oddělení Miroslav Krhovský.

Jak dodal, s Pejchlem je komunikace velmi obtížná. „Problémy, které měla kyjovská nemocnice, se příchodem Pejchla vyhrotily. Krizovou situaci jde řešit pouze tehdy, když vládne vzájemná důvěra mezi ředitelstvím nemocnice a primářským sborem,“ vyjádřil se k situaci v nemocnici primář Krhovský.

K dopisu se nepřipojili tři z pětadvaceti primářů kyjovské nemocnice. Na špatnou komunikaci poukázal i člen kyjovského odborového klubu lékařů a internista Luboš Hasara. „Dočasný ředitel dělá nevratné a často špatné změny, které mohou nemocnici ovlivnit na několik let dopředu, a ani nás o nich neinformuje,“ poukázal Hasara, který se také přidal k petiční akci lékařů. Jak pro Hodonínský deník Rovnost řekl, svými podpisy už vyjádřilo nedůvěru dočasnému řediteli několik stovek z přibližně tisícovky zdravotnického personálu nemocnice.

Ředitel Joserf Pejchl je ale přesvědčení, že kroky učiněné z jeho strany jsou ku prospěchu kyjovské nemocnice. „Každá změna vyvolává určitou reakci, a to zvlášť, když se ho to bytostně dotýká. Například nový systém objednávání léků je velmi citlivá věc pro lékaře a hlavně pro primáře,“ chápe rozladěnou reakci doktorů současný ředitel Pejchl.

Rozšíření jednodenní péče

Ten zároveň prohlásil, že chce zefektivnit a rozšířit poskytovanou péči. „Záměrně se o mně po nemocnici šíří fámy. Nikde na papíře nenajdete ani slovo o zavírání oddělení nebo snižování lůžek či kvality péče. Naopak, vyjednávám s pojišťovnami o rozšíření počtu sociálních lůžek,“ brání se. Jak doplnil, v kyjovské nemocnici chce rozšířit i jednodenní péči.

Při středečním výjezdním zasedání krajské rady hejtman Hašek na tiskové konferenci prohlásil, že Pejchl má plnou podporu kraje. Tu cítí i samotný ředitel. „Ve středu mně hejtman během návštěvy nemocnice jasně řekl, že kraj v tom jede se mnou a podporuje mě,“ liboval si Pejchl.

Jeho zvolení do funkce řádného ředitele kyjovské nemocnice kraj neustále odkládá. I to má za následek, že se zvyšuje nervozita mezi zaměstnanci. To si myslí o kyjovský starosta František Lukl a někteří lékaři v nemocnici.

Josef Pejch totiž dočasně vede kyjovskou nemocnici už přibližně pět měsíců. Do funkce ho dosadil kraj poté, co tehdejší ředitel Igor Kalix na svoji funkci rezignoval. V minulosti Pejchl vedl také nemocnici v Havlíčkově Brodě, a to v období, kdy v zařízení řádil takzvaný heparinový vrah.

Odvolání bzeneckého starosty

Jedním z kroků Pejchla je i odvolání předsedy Čestné rady nemocnice, bzeneckého starosty Pavla Čejky, z funkce. „Změnil jsem pouze statut tohoto orgánu. Starosta Čejka nemá právo mi říkat, co mám dělat. Zřizovatelem nemocnice je kraj. Čestná rada nemá ani podporu ze strany zákona,“ zdůvodnil své rozhodnutí Josef Pejchl a dodal, že s radou chce spolupracovat i nadále, a proto svolal na úterý schůzku.

Starosta Čejka ale řekl, že úřadující šéf nemocnice z rady vyškrtl nejen jeho, ale i město Bzenec, a místo nabídl Vracovu. „Pejchl nemá právo mě odvolat. Do funkce předsedy mě zvolila samotná čestná rada složená ze zástupců měst a obcí, lékařů a sester. Na tento post mě zvolili před osmi lety a za tu dobu se vystřídali v nemocnici čtyři ředitelé,“ prohlásil Čejka, který má úplně jiný názor na chod kyjovské nemocnice než Pejchl. „Svými kroky nemocnici poškozuje,“ tvrdí o Pejchlově postupu Čejka. Právě ten společně s čestnou radou napsali dopis adresovaný kraji, v němž vyjadřují nedůvěru současnému řediteli.

K jejich iniciativě se následně přidali primáři a peticí také lékaři. „Na kraj jsme odeslali i materiál, v kterém jsme popsali všechny věci a nedostatky, které Pejchl v nemocnici způsobil,“ uzavřel Čejka.