Radní návrh schválili jednohlasně. Opozice sice doplnila rozpočet o některé investiční akce, i tak jí zůstaly některé výhrady. „Na první pohled zaujme vysoký rozpočtový schodek, který odpovídá téměř třetině městských příjmů," poukázal lídr Nezávislých Igor Taptič na to, že plánované výdaje přesahují příjmy města o více než sto třicet milionů korun.

Jde totiž o nejvyšší rozpočtový schodek v návrhu v posledních dvou volebních období. Druhý nejvýraznější byl v roce 2014, kdy dosahoval téměř osmdesáti milionů korun. „Tato výše schodků je kvůli přebytku minulých let, část letošních investic se totiž přesune do příštího roku. Schodek není krytý novými velkými úvěry, jsou jen ve výši sedmnáct milionů sto tisíc a dvaatřicet milionů se splácí, takže dluh města znovu klesá," uvedl místostarosta a garant městských financí Ladislav Ambrozek s tím, že hodonínský dluh klesl pod sto milionů korun.

Mezi ty nejnákladnější investice, které se nestihly začít či dokončit v letošním roce, patří především modernizace vnitřních prostor krytého plaveckého bazénu, komunitní dům seniorů v Žižkově ulici či opravy Erbenovy ulice v městské části Bažantnice.

I tak vedení radnice počítá s několika novými nákladnými investičními akcemi do příštího roku. Mezi ty patří zejména oprava správní budovy na hřbitově, která je v havarijním stavu, dlouho očekávané parkoviště v Družstevní čtvrti či dotace na přestavbu hasičské zbrojnice. Navýšená je také částka pro granty sportovcům. Především jejich rozdělení se ale některým zastupitelům nezamlouvá. „Hokejová lobby opět zvítězila. Máme sice systém kritérií pro přidělování dotací, koalice ale prostě zvýšila celkovou částku pro rozdělení, a tak si hokej opět přijde na svých dva a půl milionu korun," prohlásil předseda kontrolního výboru a předák Svobodných Petr Buráň.

Letos se bude rozpočet projednávat v pro Hodonín klasickém prosincovém termínu, a to po dvou letech, kdy tomu bylo zcela jinak. Loni totiž zastupitelé schvalovali rozpočet začátkem listopadu, a to bez investičních akcí, a v roce 2014 dokonce už v září před volbami. „Byl to extrém, proti kterému jsem vystupoval, šlo jen o předvolební teatrální gesto. Nyní je to naprosto standardní," řekl Ambrozek.

Návrh rozpočtu na rok 2017 mají zatím k dispozici lidé v Hodoníně či Uherském Hradišti. Naopak v Břeclavi, Kroměříži, Vyškově, Kyjově či Veselí nad Moravou si ještě budou muset počkat. V Hodoníně navíc přicházejí s jednou novinkou. „Už máme zkušební verzi rozklikávacího rozpočtu, schválený rozpočet na rok 2017 bude pak už v této podobě na internetu," dodal místostarosta.