„Podle aktuálních informací nám z uvedeného důvodu Jihomoravský kraj neposkytne dotaci jak na projektovou dokumentaci lávky pro pěší a cyklisty přes silnici I/55, tak ani dotaci na udržování cyklistických komunikací v kraji, kterou nám v minulých letech pravidelně poskytoval ve výši sedmdesát tisíc korun,“ informoval ve středu mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Citelnější je především škrt na spolufinancování přemostění státní silnice, po které podle republikového Ředitelství silnic a dálnic téměř deset tisíc vozidel denně. Město totiž žádalo na projektovou dokumentaci pro stavební povolení za téměř dva miliony korun tři sta tisíc od kraje. Přesto příprava přemostění postupuje dál. „Dokončují se projekční práce na projektu pro stavební povolení,“ sdělil vedoucí radničního odboru rozvoje města Dalibor Novák s tím, že se stále počítá se zahájením stavebních prací v příštím roce.

Sedmnáct milionů korun má stát lávka, která blízko zoologické zahrady umožní cyklistům i pěším bezpečně překonat frekventovanou dvouproudou silnici I/55. „Lávka by nebyla špatná. Je ale otázka, jestli se městu oplatí do ní investovat, když se má rozšiřovat silnice na čtyřproudou dálnici,“ sdělil před časem Michal Vytrhlík na cestě ke státní silnici.

Dočasná stavba má totiž opravdu ustoupit kvůli přestavbě I/55 na čtyřproudou dálnici D55. Podle posledních informací z republikového Ředitelství silnic a dálnic má úsek mezi Rohatcem a Lužicemi vyjít přibližně na dvě miliardy korun. Se zahájením stavby počítá výhledově v roce 2026 a s uvedením do provozu v roce 2030.