Lučina, Tvarožná Lhota
Už několik desetiletí je stálicí pro bezplatné koupání v přírodě vodní nádrž Lučina u Tvarožné Lhoty. Poslední měření hygieniků z minulého týdne vyšlo na jedničku s více než dvaadvacet stupňů teplou vodou.
Zhoršenou jakost vody tady odborníci zjistili naposled loni v závěru srpna, kdy kvalitu tamní vody ohodnotili na dvojku s tím, že doporučili, aby se lidé po koupání na Lučině ještě osprchovali. Tento týden byli oslovení návštěvníci s jakostí vody spokojení.
„Voda je perfektní, bezvadná a teplá. I kvalitu si drží, a přitom ve vodě skoro nikdo není. Jsem spokojená,“ svěřila po vystoupení z hladiny Lučiny plavkyně, která se představila jako Marcela.
Kromě koupání, skokanské věže či pláže nabízí Lučina také občerstvení pod hrází i nad vodní plochou. Pro motoristy je připravené stromy zastíněné parkoviště, kde celodenní parkovné vyjde na padesát korun. Lze ale také využít neplacené první půlhodiny zdarma.
Koupací biotop Bohuslavice, Kyjov
Také na koupacím biotopu nad kyjovskou místní částí Bohuslavice dělají hygienici pravidelné rozbory vody. V posledních dvou letech ocenili vždy jedničkou jakost vody, jejíž hloubka se od plytké části s brouzdalištěm prohlubuje od čtyřiceti centimetrů až do více než dvou a půl metru.
Oproti Lučině je ale koupání ve speciálně upravované vodě bez použití chemikálií zpoplatněné. I tak patří bohuslavický biotop mezi nejlevnější koupaliště v hodonínském okresu. Celodenní vstupné stojí dospělé padesát korun, studenti a mládež mezi šestým a patnáctým rokem zaplatí polovic.
Rodinné vstupné za dva dospělé s dvěma dětmi vyjde na stovku. Kromě koupání, ploch pro slunění a jedinečných výhledů do krajiny nabízí biotop také zázemí a občerstvení v Bufíku. Bezplatné parkoviště je dole v obci. Několik parkovacích míst je i nahoře pod kostelem svatých Filipa a Jakuba, ale při vyšší návštěvnosti se z něj poměrně komplikovaně vyjíždí.
Cihelna (Lužák), Lužice
Oblíbeným bezplatným koupacím a relaxačním areálem je Cihelna v Lužicích, jen na dohled od Hodonína. Tady ale hygienici pravidelné rozbory neprovádějí. O nepravidelné analýzy vody se stará obec.
„Naposled jsme nechali udělat rozbory před plaveckými závody, Lužickou mílí, kvalita vody byla vyhovující,“ sdělil lužický místostarosta Jakub Buchta s tím, že v Lužáku je koupání na vlastní nebezpečí.
Tamní areál s rozsáhlým dřevěným molem nabízí občerstvení, řadu herní prvků včetně workoutových, nezpevněné plochy pro parkování aut, ale má také dobrou návaznost na cyklostezku na Hodonín.
Hliník s Béleš bíč, Ratíškovice
Od června do konce srpna mají koupající vyhrazenou pláž, takzvanou Béleš bíč, na břehu rybníku Hliník v Ratíškovicích za areálem fotbalového Baníku. O letošních letních prázdninách obec rozšířila právě zmíněnou pláž novým pískem.
Kromě toho tady mohou návštěvníci využívat převlékárnu a především menší molo umožňující pohodlnější vstup či výstup z vody. K posezení slouží zejména blízký altán. Občerstvení v Rybářské baště je také na dosah, kde je i několik parkovacích míst.
Řada koupajících tady ale preferují kola, na kterých se snadno dostanou až k pláži. Při přístupu k rozlehlé hladině Hliníku by pak měli příchozí počítat s tím, že se poměrně brzy dostanou do hluboké vody.
Bývalá pískovna Mistřín, Svatobořice-Mistřín
Nové přírodní koupaliště se postupně rozvíjí na okraji Mistřína směrem za betonárnou ve směru na Dubňany v zatopené pískovně. Pro letošní sezonu tady přibylo brouzdaliště. U přístupové cesty vzniklo několik míst pro možné odstavení aut.
Dřevěné zátarasy naopak fungují jako zábrana před hosty, kteří by mohli najet až přímo k vodě. Novinkou jsou tady také odpadkové koše. Nové obecní informační tabule zároveň upozorňují na to, že se příchozí koupají na vlastní nebezpečí. Dále je tady zdůrazněný zákaz rozdělávání ohně.