Vedení Prušánek spolu s tamními dobrovolnými hasiči uspořádalo na podporu rodiny veřejnou sbírku. „Jde o obrovskou tragédii, která se nás všech hluboce dotkla. Paní Křiváková pocházela z Lanžhota, znal jsem ji tedy spíše od vidění, byla ale moc sympatická. Jejího muže Tomáše pak od dětství. Byla to krásná mladá rodina,“ zavzpomínal prušánecký starosta Lubomír Zahradník.

Na transparentním účtu u Komerční banky přistál během pár dní již více než milion korun od dárců místních i cizích. „Sounáležitost lidí, a především hasičů z celé republiky, nás neuvěřitelně překvapila, moc děkujeme. Víme, že maminku a manželku nic nahradit nedokáže, už vůbec ne peníze. Ale říkali jsme si, že mohou být alespoň malou náplastí na velké rány,“ sdělil starosta.

Památník dětem utonulým v řece Dyji v roce 1936, který obci věnoval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Tragédie na Dyji: Rakvičtí sjednotí pomníčky jednatřiceti utonulých dětí

Příběh rodiny zveřejnil nejprve na stránkách prušáneckých dobrovolnýc hasičů Jaroslav Bůšek. „Ti dva se seznámili na hasičské soutěži. Dáša běhala za béčka dobrovolných hasičů z Lanžhota. Tomáš běhal taky béčka, ale za hasiče z Prušánek. Byla z toho hasičská láska, svatba, postavili dům a přivedli na svět dvě nádherné děti Lucinku a Sofinku,“ napsal Bůšek.

A pak přišla rána. „Dáša vážně onemocněla, bojovala statečně, ale 10. října svůj boj prohrála. Na její poslední cestě jsme ji doprovodili se všemi hasičskými poctami na hřbitov v rodném Lanžhotě,“ přiblížil Bůšek.

Zodpovědnost a péče o rodinu tak nyní zůstala na bedrech otce. „Tomáš teď musí opustit zaměstnání kuchaře a nastoupit na mateřskou za Dášu. Nebude to mít lehké. Pomáhal, když mohl, a teď potřebuje pomoc sám. Pokud máte zájem, přispějte podle svých možností,“ vyzval Bůšek.

Jak pomoci?

- U Komerční banky je otevřený transparentní účet.

- Nese název Výpomoc rodině Křivákových z Prušánek.

- Jeho číslo je 1647550227/0100.