Města a obce na Hodonínsku přispívají obyvatelům na opravy domů. Chtějí tak podpořit zájem lidí o bydlení i lepší vzhled města. A lidé to vítají.

V Hodoníně například schvalují zastupitelé každým rokem na bezúročné půjčky pro obyvatele částku čtyři miliony korun. „Loni jsme nakonec z vyčleněného stavebního fondu půjčili občanům více než pět a půl milionů korun a k tomu přes jeden milion nevratných dotací,“ vyčíslil mluvčí hodonínského úřadu Josef Horníček.

Žádosti zájemců přijímají na radnici třikrát ročně. Aktuální termín končí v červnu, další pak na podzim. „Na květen chystáme setkání s občany, na kterém dostanou zájemci podrobné informace o možnostech a podmínkách čerpání,“ doplnil Horníček.

Největší zájem mají podle něj lidé o příspěvek na výměnu oken v rodinných domech nebo opravy střech. Zpracováváme i žádost na pořízení výtahové plošiny do bytového domu,“ uvedl příklady mluvčí.

Peněžitou podporu města vítá i předseda Společenství vlastníků bytového domu na Národní Třídě, Martin Šiška. Za peníze z města pořídí obyvatelé domu výtahovou plošinu pro vozíčkáře. „Bylo to docela snadné, žádost byla projednána asi během dvou měsíců a peníze už čerpáme,“ přiblížil Šiška.

Na plošinu čekají v domě tři vozíčkáři a pět dalších důchodců. Pomůže jim překonat schody do domu i k výtahům. Podle Šišky by mohla být hotová do dvou měsíců. „Z města jsme na pořízení dostali zhruba tři sta osmdesát tisíc korun,“ doplnil.

Hodonínští radní tento týden ještě rozpočet navýšili. „Upravovali jsme podmínky čerpání tak, abychom vytvořili finanční rezervu i na geologický průzkum v Bažantnici ,“ potvrdil starosta Libor Střecha. Průzkum je nutný ke stabilizaci praskajících stěn tamních domů. Psali jsme o tom dříve v deníku Rovnost.

Vstříc vychází lidem, kteří chtějí opravit svoje bydlení i v Žarošicích na Hodonínsku. Obec půjčuje lidem prostřednictvím úvěru ze státního fondu rozvoje a bydlení. „Jedná se o půjčku s výhodným, nízkým úvěrem a obec je jakýmsi garantem, který lidem zjednoduší získání peněz,“ přiblížil starosta obce Václav Vágner.

Stačí prý, aby lidé dali žádost na obecní úřad a peníze pak splácí zase úřadu. „Za minulé čtyřleté období jsme takto půjčili na opravy zhruba pět milionů korun,“ uvedl starosta Vágner. Podle něj to prospívá i vzhledu obce.

Kolik přispívají:
-4 miliony korun ročně vyčlení v Hodoníně pro obyvatele na opravy domů a rekonstrukce
-Loni částku pro velký zájem dodatečně navýšili a vyplatili téměř 7 milionů korun
-5 milionů korun za poslední čtyři roky vyplatili na opravy obyvatelům v Žarošicích
-Obec je vyplácí prostřednictvím úvěru ze státního fondu