Připlout sem mají z řeky Moravy i z Baťova kanálu. „Nyní začínáme výběrové řízení na projektanta a letos na podzim začneme projektovat k územnímu řízení. Plán podání žádosti o územní rozhodnutí je podzim 2022, kdy bude nutné mít vyřešenu změnu územního plánu i vykoupeny pozemky. Podle dosavadní komunikaci s městem je to reálné a je tak dosažitelný i termín zahájení realizace stavby 2023,“ informoval tento týden vedoucí majetkového oddělení republikového Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.

Kromě kotviště pro osmdesát plavidel má přístav nabídnout také moderní zázemí. Stát tady počítá s investicí přes čtvrt miliardy. „Očekávám, že velký nový přístav s napojením města na Baťův kanál bude pro Hodonín v oblasti cestovního ruchu zlomem, který se přivede množství návštěvníků,“ sdělil Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko.

Ilustrační foto.
Pořádná výzva: studentka obletí svět v letadle navrženém v Hodoníně

Přístav Hodonín
Kde: Hodonín, Očovská luka, pravý břeh řeky Moravy
Náklady: 266 milionů korun
Zahájení stavby: 2023
Otevření: květen 2026
Kapacita: 80 plavidel
Parkoviště: 45 aut

Plánovaný přístav se má otevřít na jaře 2026. O dva roky dříve má být hotové prodloužení splavnosti Baťova kanálu k Hodonínu. Zakázku na stavbu plavební komory ale zatím řeší antimonopolní úřad na podnět jednoho ze zájemců. „Věříme, že brzy bude tato věc pozitivně vyřešena a letos na podzim zahájíme stavební práce na této akci, na kterou čeká celý Baťův kanál,“ uvedl Bukovský.

Přitom chce Ředitelství ještě rozšířit kapacity o deset plavidel na blízkých přístavištích na řece Moravě v Rohatci a Hodoníně. Rozšíření přístavní hran je již na projektované. Se stavbou se má začít v příštím roce. „Stávající přístavní hrany jsou tady absolutně nedostačující. Navýšení kapacity vodním turistům zvýší komfort a umožní jim zakotvit tam, kde právě chtějí,“ přiblížil ředitel společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Arassari hnědouchý v hodonínské zoologické zahradě.
FOTO: Z Hodonína hlásí první odchov arassariho, mláděte s velkým zobákem

Ten současnou sezonu hodnotí zatím jako poměrně dobrou, i když očekával od turistů ještě větší zájem především o krátkodobé pobytu u unikátní vodní cestu. Tedy o výletní plavby a půjčování plavidel. „Zejména kvůli proti covidovým opatřením chybí hlavě turisté ze Slovenska, ale i z Polska či Rakouska. Přitom se u nás služby výrazně posunuly k umožnění plateb v eurech,“ poznamenal Bártek.

Navštívit Baťův kanál s rodinou plánuje například rodák ze Zábřehu nad Moravou Jan Srovnal. „V okolí Hodonína jsem byl už několikrát, ale plavbu zkusíme, až bude naše dcera větší. Jsem i zvědavý na to, jaký tady bude v budoucnu přístav,“ dodal.