„Rada doporučila navržené financování spoluúčasti částečně z portfolia. Tedy z peněz, které má město k dispozici z dřívějška a stále je zhodnocuje. Pro druhou polovinu dofinancování doporučili ekonomové úvěr," uvedla hodonínská starostka Milana Grauová. Podle ní se ale rada nechce investicí do lázní zbavit celého portfolia, městu by měla zůstat rezerva i do budoucna. „Dnes je také vhodná situace na úvěrování, protože úroky jsou na velmi nízkých sazbách," vysvětlila starostka.

Už koncem června výbor Regionální rady Jihovýchod schválil pro pavilon dotaci z evropských peněz ve výši více než třicet devět milionů korun. Zbylých zhruba šedesát milionů korun musí zajistit hodonínská radnice. Zastupitelé o způsobu spoluúčasti na peněžním zajištění stavby nového pavilonu lázní rozhodnou třetího září. „Jednou z podmínek dotace je usnesení zastupitelstva, že jsme tuto akci schopní zafinancovat," potvrdil vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Výběrové řízení

Podle ředitele lázní Milana Sýkory se poskytovateli dotace musí dodat do devadesáti dnů veškeré podklady. „Záporné rozhodnutí zastupitelstva by bylo mrzuté. Dál bychom nepokračovali. Předpokládám ale, že jej schválí," doufá ředitel. Kromě ověřeného usnesení pak Regionální radě Jihovýchodu radnice dodá projektovou dokumentaci stavby nebo stavební povolení, které nabylo právní moc právě dnes.

Po schválení smlouvy o dotaci už zbývá jen vyhlásit výběrové řízení na dodavatele stavby. „Beru jako úspěch, když se začne stavět do konce roku, tedy v prosinci," řekl Sýkora. Ten předpokládá, že náklady na hodonínské denní lázně Bliss Day Spa nemají přesáhnout sto milionů korun bez daně. „Nemohu ale předjímat vysoutěženou cenu," podotkl ředitel.

V denních lázních podle něj nebudou žádná lůžka, zato mají mít dva bazény a dva bazénky. „Bliss Day Spa mají tu výhodu, že bychom péči mohli nabídnout jak pacientům ze zdravotního pojištění, tak samoplátcům. Chceme v nich poskytnout lázeňskou léčbu gynekologických, kožních a pohybových potíží," vysvětlil ředitel s tím, že díky denním lázním by dostali šanci také hodonínští obchodníci a živnostníci. Uživatelé lázeňských procedur v Bliss Day Spa si totiž ubytování a stravování zajistí v okolí lázní.

Bariéra

Stavba by zároveň vytvořila zvukovou i vizuální clonu od frekventované silnice spojující centrum s obchvatem. „Bylo by potěšující tímto způsobem lázním odbourat hluk od silnice," svěřila se klientka lázní Marie Rybecká ze Znojemska. Podobně se vyjádřily i návštěvnice z Brna a Nedakonic Helena a Barbora. „Hlavně aby denní lázně mohli využívat všichni pacienti, nejen část," shodly se.

Denní lázně mají podle projektu přinést čtrnáct nových pracovních míst. „Tím také mnohem lépe využijeme stávající zaměstnance. Pak tedy nemusíme při změně v lázeňském systému propouštět," upozornil ředitel.

Letošní sezona je podle něj znatelně horší. „Pokud ale porovnám letošní situaci v lázeňství po legislativních změnách, které provedlo ministerstvo zdravotnictví, tak si v celorepublikovém hodnocení stojíme nadprůměrně," myslí si Sýkora.

Léčebných výkonů za prvních sedm měsíců tohoto roku v lázních ubylo o čtrnáct procent. „Celorepublikový propad je dokonce třetinový," upozornil ředitel. Dodal, že se navíc pacientům zkrátil pobyt ze zdravotního pojištění. Naopak hodonínské lázně letos registrují o osm procent více samoplátců než vloni. „Lidí k nám tedy přijíždí přibližně stejně," dodal Sýkora.