Vitrektom, jak se nazývá, dokáže pomoci pacientům s nejrůznějším cévním onemocněním, s onemocněním, která vznikají na podkladě cukrovky, ale také pacientům po úrazech.

„Naše pracoviště, jako jedno z mála okresních pracovišť v celé České republice, je vybaveno přístrojem, kterým jsme schopni operovat zadní segment oka. Jde o operace sklivce a sítnice. Máme k dispozice špičkový přístroj, který umožňuje vysokorychlostní vitrektomii. Spočívá v tom, že resekujeme patologicky změněný sklivec, ošetříme sítnici laserem a na konci operace vyplňujeme fyziologickým roztokem, eventuálně aplikujeme plyn nebo silikonový olej,“ vysvětlil primář kyjovského očního oddělení Evžen Fric.

Cena přístroje s veškerým vybavením se blíží bezmála dvěma milionům korun. Měsíčně provedou kyjovští lékaři plánovaně kolem deseti operací. Uskutečňují se ve většině případů v plné anestezii.

„V pooperačním období může být lehká citlivost oka. Podle toho, o jakou příčinu jde, je nucen pacient polohovat. To znamená po určitou dobu musí mít hlavu tak, aby se hojení maximálně urychlilo. Případně po operaci kape kapky s antibiotikem a chodí na pravidelné kontroly. Doba hospitalizace, jestliže nedochází ke komplikacím, je zhruba tři až čtyři dny,“ doplnil primář

Obdobné výkony provádí pouze specializovaná pracoviště například v Brně, Olomouci či Zlíně.

Díky zmíněnému vybavení je kyjovské oddělení na současné špičkové úrovni včetně instrumentaria, kdy operuje i bezstehovou technikou. Do oka lékaři vstupují otvorem o průměru 0,6 milimetrů a po skončení operace není třeba rány šít.

Onemocnění zadního segmentu oka může být podle primáře Frice velmi nebezpečné. Zpočátku se může projevovat pouze potížemi s viděním, stíny či jiskrami před okem, v pozdějším stádiu může znamenat až ztrátu zraku.