„V poslední době je u školy hodně hustý provoz. Přechody jsou dost problematické, nachází se totiž u křižovatky. Navíc lidé, kteří jezdí od Ratíškovic a sjíždí z kopce, neradi brzdí. Zespodu zase řidiči zrychlují, aby kopec vyjeli. Pro děti, které jdou do školy nebo z ní, jde o hodně nepřehledný a nebezpečný úsek," sdělil jeden z iniciátorů petice Josef Bábík.

Podle něj tamní situaci ještě více komplikuje umístění zastávky pro veřejnou dopravu, která je hned vedle přechodu. „Když jdou děti ráno do školy, tak přes autobus vůbec nevidí," upozornil vacenovický zastupitel, kterého při organizaci podpisové akce doplnil Radek Lipový. Spolu ji spustili hned první den letošního školního roku, a to po domluvě s vedením školy, obcí a rodiči žáků. „Starostka sice na problém už několikrát upozornila, ale množství podpisů potvrzuje to, že si tohoto nebezpečného stavu všímají i rodiče a učitelé. Je tedy zřejmé, že situaci potřebujeme vyřešit a zlepšit," uvedl Bábík.

PETICE VACENOVICE• počet podpisů od 2. září: 317
• počet obyvatel: 2 198
• podpisová místa: obecní úřad,
  základní škola, mateřská škola,
  kostel, fara i prodejny potravin.

Se záměrem petice souhlasí například jeho jmenovec a vacenovický rodák Josef Bábík. „Samozřejmě že podporuji zvýšení bezpečnosti pro malé školáky," řekl ředitel jedné z místních firem.

Petici přivítala také ředitelka základní školy Liběna Lisá. Podle ní se začátkem školního roku narůstají oprávněné obavy rodičů o bezpečnost dětí. „Škola je totiž u frekventované silnice a žáci využívají dva přechody pro chodce, které nemají dostatečnou světelnou signalizaci. Děkujeme iniciátorům petice i těm, kteří ji podpořili. Snad se alespoň některá bezpečnostní opatření podaří uskutečnit," sdělila ředitelka.

Tvůrci petice přišli zároveň s návrhy řešení. Doporučují například nasvícení přechodů u hlavní silnice nebo umístění dopravních značek v obou směrech tak, aby blikalo výstražné světlo a upozorňovalo řidiče, že jej používají děti. Dalším požadavkem podpisové akce je umístění semaforu přímo u přechodu vedle školy, který by fungoval na žádost chodce školáka. Další možností je podle místních snížení rychlosti v problematickém místě.

Vedení obce už požádalo projektovou firmu, aby navrhla možnosti pro krizový úsek. „Teď je na programu jednání s dopravním inspektorátem, který bezpečnostní úpravy povoluje. Iniciativa vyšla od rodičů, za což jsem velice ráda, určitě se mi tak bude lépe jednat, než kdyby šlo jen o záměr vedení obce," uvedla vacenovická starostka Jana Bačíková.