Kyjovští mají šanci nakoupit potraviny mimo obchodní domy už zítra. „Tentokrát k nám přijede asi třicet prodejců, mezi nimi budou tři noví. Obvykle máme trhy vždy první pátek v měsíci, nyní jsme udělali výjimku a kvůli jiné akci je přesunuli," sdělila Alena Hrušková z Městského kulturního střediska v Kyjově.

Ve Veselí nad Moravou odstartují trhy příští týden, dvaadvacátého května. Zatím ale není jasné, kde stánky vyrostou. Město se ještě na přesné lokalitě s pořadatelem nedohodlo. „Naše představa je taková, že trhy by měly být na Bartolomějském náměstí. Toto místo se nám v minulosti osvědčilo. Naproti tomu organizátor chce být blíže k centru. Zatím jsme se nedomluvili, protože se s ním nemůžeme spojit," uvedla mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Prodejní akci farmářských produktů ve Veselí nad Moravou organizuje firma z Opavy. Její zástupce, Robert Landkaš, naopak podle svých slov čeká na vyjádření města. „Já jsem navrhl, aby se trhy konaly u kina na náměstí Míru. Jestli s tím vedení Veselí souhlasí, nebo bude chtít pokračovat na původním místě, zatím nevím. Doufám, že se do konce týdne nějak domluvíme," vyjádřil se Landkaš.

Původně byl nejasný také termín, kdy se veselské trhy uskuteční. Loni byly v běžném pracovním dnu, ale podle ankety na webu města by lidé uvítali, aby mohli nakupovat v sobotu. „Je jasné, že o víkendu přijde více zájemců. Pořadatel však trvá na opaku, trhy tak budou v týdnu," informovala Pavková.

Také Hodonínští měli původně dvě varianty, kde farmáři letos nabídnou svoje výrobky. Jednou z možností bylo umístění vedle fary, kde se trhy konaly už v loňském roce. Další návrh počítal s plochou za kostelem. Prodejci se nakonec objevili na původním místě. Poprvé už v dubnu. „První trhy se setkaly se slabší účastí. Další budou v příštím týdnu a očekávám, že si ke stánkům najde cestu více lidí. Vybírat budou z nabídky asi dvou desítek farmářů," přiblížil Jiří Hiršl z hodonínského kulturního domu, který trhy ve městě pořádá.

Farmářskými trhy se zabýval Jaroslav Frantík z Hodonína. Věnoval se jim v bakalářské práci. „Zjistil jsem, že zájem o ně stoupá. S organizací je to horší, není totiž výjimečné, že se v nabídce objeví třeba subtropické ovoce. Například mě to odrazuje. Na druhé straně je pravda, že jsem se setkal také se skutečnými farmáři, již měli zajímavý sortiment a byli přátelští," okomentoval Frantík.

Od doby, kdy svou práci dopsal, zavítal na hodonínské trhy dvakrát. „Moc spokojený jsem nebyl. Možná to bylo tím, že někteří pěstitelé se nechtějí veřejného prodeje účastnit, protože se jim nevyplatí. O to hůře, když se k těm, co přijedou, postaví překupník s banány," dodal muž.