„Chtělo to odvahu, protože není jednoduché chodit a říkat lidem přispěj a dej. Z počátku nás proto podpořili zejména kamarádi a známí," vypráví Svobodová.

Její kamarád fotograf vytvořil s Ebony sadu snímků, které pak posloužily pro výrobu pohlednic. „Vznikly opravdu krásné kousky. Rozhodla jsem se je prodat a výtěžek věnovat opuštěným psům. To se nakonec podařilo," popisuje mladá žena.

Společně s další kamarádkou založila facebookovou stránku s názvem Ebony pro útulek Hodonín. „Jejím smyslem je dát lidem vědět o opuštěných psech. Sdílení na sociální síti často pomáhá k tomu, že zvířata najdou nový domov," říká Svobodová.Třiadvacetiletá Soňa Svobodová z Kyjova pomáhá opuštěným psům.

Nyní chce lepší zázemí pro psy odchycené v Kyjově, kteří končí v kotcích na sběrném dvoře. „Nejprve jsme plánovali kotce přestěhovat, jenže to by bylo složité. Chceme proto podmínky alespoň zlepšit, aby se dovezená zvířata cítila co nejlépe. Můžeme je tam chodit venčit a dáme o nich vědět. Například formou letáčků, protože řada starších lidí se na internet nedostane," vysvětluje žena.

Za svůj poslední velký úspěch považuje případ ze Syrovína. Sedmi štěňatům se jí podařilo najít nové páníčky. „Zájemce jsme sháněli přes stránky útulku. Zavolali mi, já s nimi zajela do Syrovína a psy jim ukázala. Chtěla jsem pak být i u předání, abych věděla, kam malí pejsci zamíří," přibližuje postup Svobodová.

S negativními reakcemi na její snahu se zatím nesetkala. Ani přes prvotní obavy. „Pro podobné účely je vhodné mít transparentní účet, jenže ten málokterá banka nabízí. Z počátku jsem si peníze dávala do obálky, zapsala jsem si jméno dárce a hotovost pak předala útulku," vzpomíná pejskařka.

Ve shánění podpory by chtěla nadále pokračovat. Kromě svého psa plánuje nafotit čtyřnohé kamarády svých známých. Mohl by tak vzniknout kalendář. „Je potřeba dostat do povědomí lidí to, že i když přispějí třeba jen dvacetikorunou, jedná se o velkou pomoc. Navíc mohou nosit také krmiva, deky, vitaminy a další psí potřeby," upozorňuje Svobodová, která pracuje jako vychovatelka v družině. „Když je nějaká sbírka, děti nosí věci. Jsem mile překvapená, že se hodně zapojují i školní výrostci," směje se žena.

Zatím pomáhá útulku v Hodoníně. Do budoucna by se chtěla zaměřit i na další místa. Například u sousedů z opačného břehu řeky Moravy. „Na Slovensku je přístup ke zvířatům hrozný. Na druhé straně se tam rozmohla služba dočasné péče o psy, které bych se ráda věnovala," uzavírá Svobodová.