„Na umístění dětí je u nás od rodičů velký tlak. Loni jsme měli více než dvacet oficiálních a také několik neoficiálních žádostí. Přitom byly už obě školky plné," přiblížil důvody přístavby ratíškovický místostarosta Radim Šťastný.

Předpokládané náklady na budovu dosahují osmi milionů korun. Z toho šest a půl milionu činí evropská dotace, kterou minulý týden přiklepl Výbor Regionální rady Jihovýchod. „Půjde o dřevostavbu, což snižuje náklady. Ta se dá postavit rychle a navíc za chodu mateřské školy," upozornil na výhody novinky, kterou může využít kolem pětadvaceti dětí, místostarosta. Ten očekává, že vzhledem k délce výběrového řízení se začne stavět nejdříve na jaře.

Dřevěná přístavba může i materiálově dětem prodloužit lesy až pod střechu. „Jde o přízemní budovu, která je lehčí. Ušetří se na základových konstrukcích, což má vliv na rychlost výstavby, která se tak výrazně snižuje. Zároveň vzhledem k energetickým nárokům budou provozní náklady nižší než u běžných staveb," upozornil autor projektu architekt David Vašíček s tím, že stavění budov mateřských škol jako dřevostaveb je současným trendem.

Nejen přístavba potěší nejmenší ratíškovické děti, ale i nová zeleň a herní prvky. Ty vyrostou u mateřských škol U Jezérka a Sluníčka díky projektu revitalizace zahrad. „Má motivovat děti k lásce k přírodě a jejímu poznávání," vysvětlil Šťastný.

Ozelenění školek a nové herní prvky vyjdou přibližně na tři a půl milionu korun, z devadesáti procent jsou dotované z evropských fondů.