Proč chce iniciativa referendum společně s volbami, je jasné: u komunálních voleb je vyšší šance, že přijde dostatek lidí a referendum bude pro vedení obce závazné.

Odpůrci hazardu k vyvolání referenda přistoupili poté, co se zastupitelstvu ani na několik pokusů nepodařilo schválit žádnou z variant regulace. „Začátkem srpna jsme podpisové archy stahovali ze sběrných míst, abychom je mohli spočítat. Uvidíme, jestli je reálné stihnout včas dostatek podpisů," sdělil Raus s tím, že nejvíce lidí podepsalo archy v ulicích města.

K vypsání referenda stačí jména desetiny oprávněných voličů. Těch bylo podle údajů z posledních voleb zhruba 21 500. „To znamená, že nám stačí něco přes 2 150 hlasů, ale chceme mít rezervu pro případ, že některé podpisy budou neplatné," poznamenal Raus.

Podobná věc se totiž stala nedávno v Brně, kde vedení města zamítlo téměř třetinu podpisů pro referendum za zachování hlavního vlakového nádraží v centru. „Z celkového počtu 21 101 dodaných podpisů bylo relevantních pouze 13 257," odůvodnil to mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Aktivisté to zkritizovali a teď narychlo shánějí další tisíce podpisů.

Pokud hodonínští zastupitelé nakonec referendum vyhlásí, připojí se Hodonín například ke Štětí či Praze 8, kde lidové hlasování o hazardu také plánují současně s říjnovými komunálními volbami. „Pro politiku ve větších městech jde o frekventované téma. Místní referendum tam smysl má, je ale důležité, jak se v něm nastaví otázka," uvedl brněnský politolog Lubomír Kopeček. Při souběžném uspořádání referenda s volbami se podle něj zároveň ušetří peníze.

Podle Milany Vršťalové z hodonínské radnice má však souběh obou hlasování i zápory. „Ušetří se sice za volební místnosti, ale k referendu bude muset zasednout samostatná komise. Tu volební totiž jmenují jednotlivé strany, které s místním hlasováním nemají nic společného. Navíc jsou členové volebních komisí placení z dotace na volby, naopak dohled u referenda bude muset platit město," vysvětlila Vršťalová.

Vedení Hodonína názor na hazard nezměnilo: chce jen částečnou regulaci. „Tedy v některých částech centra jako jsou Národní třída či okolí obou nádraží," řekl místostarosta Vojtěch Salajka.

Na konci dubna bylo podle ministerstva financí v Hodoníně přes čtyři sta výherních zařízení. Kvůli hazardu podepisovali místní už dvě petice, první pro zákaz, druhou nyní pro referendum. O regulaci automatů hodonínští zastupitelé hlasovali naposledy před prázdninami, ale ani jeden ze dvou návrhů nezískal potřebných šestnáct hlasů.