Právě v Tasově vznikne čerpací stanice, odkud povede výtlačný řad o délce osmi kilometrů až do největší obce Horňácka. „Trasa je poměrně dlouhá. Bude se muset reagovat na to, jak je pozemek, kudy převaděč povede, využívaný. U zemědělsky obhospodařovaných parcel je nutné dodržovat agrotechnické lhůty, aby nedocházelo ke škodám, například v době sklizně plodin," vysvětlil technicko-provozní náměstek Vodovodů a kanalizací Hodonín Pavel Zabadal.

I když tedy práce nebudou postupovat od zdroje ve vnorovských Dražkách do cíle ve Velké nad Veličkou, hotová má být celá stavba podle smlouvy do konce příštího roku.

Další omezení se mají týkat i provozu na silnicích. Nejdříve v Žeravinách. Do vodojemu v Dražkách směřuje původně voda z podzemních zdrojů mezi Moravským Pískem a Veselí nad Moravou, kterou vodaři zpracují v úpravně Bzenci-Přívozu. Z Vnorov půjde nový vodovod směrem na Žeraviny, Hroznovou Lhotu a Tasov. „Odchýlí se ještě do Lipova," podotkl předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Pavel Čejka.

Vodovod pak zamíří na Hrubou Vrbku a Velkou nad Veličkou. „Ještě musíme na naše náklady postavit vodojem, což nás vyjde asi na patnáct milionů korun. Dále se má prodlužovat zásobovací síť, v současnosti je totiž napojená asi jen třetina obce," uvedl velický starosta Jiří Pšurný.

Ten dlouhodobě upozorňoval na to, že tamní prameniště veškerý odběr nepokryjí. „Nový přivaděč má zajistit místním nejen dostatečné množství vody, ale i její vysokou kvalitu," doplnil Zabadal.

Podle Čejky vodaři už plánují i další rozšíření vodovodu, a to z Velké na jednu stranu na Suchov a na druhou v další etapě do Javorníku, Nové Lhoty a Vápenek. „Horňácku nyní voda chybí, takže věřím, že současná investice za více než padesát milionů korun bude plně využívaná. Řádově počítáme, že se postupně napojí asi deset tisíc lidí," dodal předseda představenstva vodárenské společnosti.

K jejímu vodovodu se v uplynulých dvou letech napojil Radějov za Strážnicko a Hrušky na Podluží. Nový řad ze Vnorov až do Velké nad Veličkou bude dlouhý více než dvanáct kilometrů.