Devětadvacetiletá mladá maminka Alžběta z Hodonína může být spokojená. Výsledky ankety o deset nejaktuálnějších problémů města jsou už na stole. Když se do ní před časem zapojila, přála si, aby radnice dala zelenou vybudování systému cyklostezek a tras pro kolečkové brusle. Dnes je jisté, že si totéž spolu s ní přeje dalších dvě stě dvacet čtyři Hodoňanů, kteří se do hlasování, pořádaného v rámci projektu Zdravé město, také zapojili.

„Výsledky ankety mě osobně nepřekvapily. Hovořím s lidmi a vím, co si přejí a co je trápí,“ zhodnotila čerstvá poslankyně a místostarostka Hodonína Zuzana Domesová. Tu jen mrzí, že se často dozvídá od lidí na ulici, co je tíží, a přesto se do ankety nezapojili.

„Vrátilo se nám celkem sedm set padesát devět anketních lístků. Na to, že Hodonínské listy docházejí do všech domácností, mohla být odezva větší,“ posteskla si Domesová. Propagace byla podle ní dobrá, spoty vysílala i rádio Jih a Dyje. Některé lístky byly ale špatně vyplněné, a tudíž neplatné.

„Já jsem výsledky nadšená. Oba problémy, které jsem označila, získaly spoustu hlasů. Věřím, že si už brzy budu moci obout kolečkové brusle a vyrazit s dcerkou na projížďku,“ směje se mladá maminka Alžběta.

Spokojená s výsledkem ankety byla i koordinátorka projektu Zdravé město, jehož je Hodonín členem, Marie Blahová. Ta měla anketu na starosti. „Jsme potěšení zájmem veřejnosti,“ zhodnotila počet odevzdaných anketních lístků.

V dotazníkovém šetření se podle výsledků hned na druhém místě umístil problém zachování městské zeleně. Týká se to travnatých ploch i dřevin a jejich obnovy především v centru města. Vysoko v žebříčku se umístila také podpora sportovních aktivit prostřednictvím radnice.

„Rodí se teď více dětí, a pokud chceme být vstřícní k rodině a dětem, musí být jednou z priorit budování dětských hřišť. Dětský parlament nám už pomáhá vytipovávat plochy,“ pochválila jeho poradní úlohu hodonínská místostarostka. Ta poukazuje na potřebu budovat hřiště také u nových bytových domů, kde podle ní scházejí.

Výsledky ankety berou radní v Hodoníně vážně. Řešení deseti problémů, které dostaly od občanů nejvíce hlasů, bude podle vedení města patřit mezi priority roku 2009. „Město už nyní pracuje na systému cyklotras. Nejbližší cíl je odkoupit potřebné pozemky. Cyklostezky povedou i podél Baťova kanálu a Moravy. Projektová dokumentace je už hotová. Stavět by se tu mohlo začít do půl roku,“ řekla místostarostka Milana Grauová. Mezi další témata, která si podle Hodoňanů zaslouží pozornost, patří rekonstrukce domu kultury a komunikace Na Pískách, zřízení dopravního hřiště či podpora plaveckého výcviku dětí, která obdržela od účastníků ankety rovných osmdesát hlasů.