Je to modelový příklad. Dvojice má do třiceti let, společný příjem kolem padesáti tisíc měsíčně a strop, že za byt nedá více než tři a půl milionu. Podle realitní makléřky Blanky Lemonové je jejich touha splnitelná. Musí však mít větší úspory.

„Pokud by narazili na o něco dražší byt, většinou se lze domluvit na slevě. Ta se obvykle pohybuje kolem sto až dvě stě tisíc. Jednání s majiteli se vyplácí,“ poradila zájemcům v podobné situaci makléřka.

Momentální nabídka v Hodoníně a blízkém okolí ukazuje, že byty do tři a půl milionu jsou. Například v ulici Ivana Olbrachta, na Očovské, Erbenově či na Brandlově.

V případě žádosti o hypotéku má ale koupě jednu výraznou podmínku: za cenu tři a půl milionu musí mít pár našetřených minimálně 350 tisíc korun. Celou částku jim banka nepůjčí, hranice je devadesát procent.

„Většina mých klientů potřebný základ má, některým například pomohli rodiče,“ poznamenala makléřka.

Deník se v Hodoníně zaměřil na aktuální možnosti a šanci, že budou partneři toužící po třípokojovém bytě úspěšní. Deník prostřednictvím hypotečních kalkulaček srovnal současné nabídky bank. Při fixaci na tři roky většina půjčuje za úrok kolem pěti či šesti procent. Při splácení po dobu třiceti let se měsíční platba může přiblížit až k devatenácti tisícům korun.

„Úroková sazba je vždy předmětem vyjednávání. Šance na zajištění dobrých podmínek zvyšuje znalost trhu a ideálně konkurenční nabídka od jiné banky,“ vzkázal finanční poradce ze společnosti Partners Lukáš Urbánek.

Pořídit si své bydlení chce v Hodoníně třeba Tibor Taibl. Nájem ho neláká, rád by peníze ukládal do vlastní nemovitosti. Současné podmínky, za jakých je možné získat úvěr, jsou pro něj však příliš tvrdé.

„V extra příznivém případě bych dosáhl snad na dva plus jedna. Největší přání je samozřejmě postavit si malý domek, ale to bude nedosažitelné,“ zamýšlel se mladý muž. V obdobné situaci je podle něj řada jeho známých. Buď zvolili nájem, nebo stále žijí u rodičů.

Pokud zájemci o koupi bytu či domu schází dostatečné úspory jako základ, jsou podle poradce Lukáše Urbánka většinou jen dvě řešení: pomoc rodiny, nebo pořízení odložit.

Martin Mucha, spoluzakladatel a šéf platformy Igluu, byl hostem videopodcastu Byznys kafe. | Video: Deník/Jakub Vítek

„Pomoci může dočasné dozajištění úvěru jinou nemovitostí nebo vzít do úvěru další žadatele, kteří vylepší bonitu. Tam, kde nepomůžou ani příbuzní, nezbývá nic jiného, než záměr dočasně odložit a vytvořit si vyšší rezervu,“ komentoval varianty Urbánek.

A dodal. „Zde je ovšem situace velmi složitá, zvláště, když musíme platit nájem. I v takových situacích lze ale hledat individuální řešení.“

Banky a stavební spořitelny podle Hypomonitoru České bankovní asociace poskytly domácnostem v březnu hypotéky za více než osmnáct miliard korun. Meziměsíčně šlo o nárůst přes patnáct procent. Takový impuls se ale podle bankéřů v tomto období opakuje a po jeho zohlednění objem nových hypoték spíše stagnoval. V meziročním srovnání jde ale o jasné zesílení, oproti roku 2020 je ale objem stále o téměř dvacet procent nižší.

VIDĚLI JSTE? Robotická ruka při operaci v Kyjově. Podívejte se, jak to vypadalo na sále

Nová robotická ruka v praxi na sále kyjovské nemocnice, a to při operaci tříselné kýly. Video obsahuje citlivé záběry. | Video: Deník/Petr Turek