S rekonstrukcí a přístavbou šaten začala loni v srpnu. Peníze na rozsáhlou obnovu za téměř pětadvacet milionů korun sháněla před začátkem prací, ale i poté, co už byly v plném proudu. Základem byla dotace od ministerstva školství, financemi přispěly kraj i město.

Sami sokolové se na stavbě měli podílet také několika miliony korun. Rozhodli se proto prodat svůj historický majetek, hospodu v Rybářích se souvisejícími pozemky. Jenže právě cena, podmínky prodeje a komu vůbec nemovitosti prodat se staly hodně diskutovanými otázkami nejen v hodonínském sokolstvu. „Od začátku jsem navrhoval dražbu nebo formu výběrového řízení nejvyšší nabídce. Členové výboru se však přiklonili k prodeji přímému zájemci. Oslovil jsem pak firmu, která nabídla o 1,5 milionu korun víc,“ přiblížil Bezucha.

Sokolové plánují modernizovat zázemí na stadionu v Rybářích.
Moderní sportoviště v Hodoníně? Město přidá klubům milion

V korespondenčním hlasování sokolů ale zvítězila nižší nabídka, tedy čtyřmilionová. Její zastánci argumentovali lepšími referencemi zájemců, solventností, členstvím jejich rodiny v jednotě a časovými důvody. Sokoli totiž ještě musí doplatit zbývající peníze za stavbu šaten. Starosta ale smlouvu o prodeji hospody nepodepsal. „Není to v souladu s péčí řádného hospodáře. Zachránil jsem tím Sokolu 1,5 milionu,“ je přesvědčený Bezucha.

Smlouvu za něj nepodepsal ani místostarosta Ondřej Fialík, který ale odstoupil z funkce. „Bylo to ale z osobních a rodinných důvodů. Měl jsem toho hodně v práci a narodilo se nám dítě, tak už jsem to nestíhal,“ svěřil se Fialík, který je navíc městským radním.

Výbor tak pověřil k podpisu smlouvy svého člena. Jenže to nebylo úředně průchozí řešení. „Katastrální úřad má za to, že k písemnému právnímu jednání nelze pověřit člena výboru tak, aby podepisoval právní jednání za starostu případně místostarostu. Ze stanov tato varianta nevyplývá,“ napsala Jana Tomčalová za katastrální úřad s tím, že vklad nelze povolit.

Do čela se vrací Lahvička

Výbor hodonínských sokolů tak svolal desetidenní valnou hromadu prostřednictvím elektronické komunikace. Při ní více než osmdesát procent zúčastněných delegátů odvolalo z funkce Bezuchu a na jeho místo zvolilo jeho předchůdce Jána Lahvičku staršího. „Je to pro mě výzva a chci to vyřešit co nejdříve. Lidé se demokraticky rozhodovali, měli k dispozici i dopis od tehdejšího starosty, ale přiklonili k nám,“ řekl Lahvička, který se tak vrací do funkce po prodělané operaci a následné rekonvalescenci.

Kvůli drogám mladého muže z Hodonínska brutálně zavraždili.
Brutální vražda z Kyjovska: soud rozhodne za týden, obžalovaní teď sedí za drogy

Jenže bývalý adept na senátora za Hodonínsko oficiálně ve funkci sokolského starosty ještě není. Jak uvedl úřadující starosta hodonínského Sokola, pokyny České obce sokolské pro jednání pobočných spolků v době protikoronavirových opatření totiž nepočítají s volební valnou hromadou ve formě korespondenční či prostředky elektronické dálkové komunikace. Podle Lahvičky šlo ale o nevolební valnou hromadu s tím, že na ní byly projednané i aktuální neodkladné záležitosti a problémy. "Tím bylo i to, že starosta odmítl činit, ba právě naopak. Takže prodej stojí a my potřebujeme vyúčtování kvůli státní dotaci," reagoval Lahvička.

Mezi aktuálními body tak byla volba nového starosty, chybějícího místostarosty i členky kontrolní komise. „Klasickou valnou hromadu jsme uspořádat nemohli, protože vzhledem k povolenému množství shromážděných by na ní mohlo být jen třicet lidí,“ uvedl Lahvička. Jednadvacet oddílů však na valnou hromadu nominovalo až 63 delegátů.