„Ze státního zastupitelství nám byla postoupena dvě oznámení v souvislosti s prodejem městského majetku v Hodoníně. Prověřujeme veškeré okolnosti pro možné podezření z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ potvrdil Deníku policejní mluvčí David Chaloupka.

Oznámení souvisejí s červnovým hlasováním o kupní smlouvě, kdy díky rozhodnutí koaliční většiny by bylo možné prodat stavební parcelu s ruinou bývalé lidové školy umění na nároží ulic Dobrovolského a Legionářů. Deník o tom už v minulosti informoval.

Vánoční jarmark v Hodoníně na historickém náměstí v pátek v podvečer.
Vánoční jarmark v Hodoníně zahřeje svařákem i punčem. Děti pobaví kolotoč

Schválená cena byla 3,7 milionu korun. A to přesto, že jiná hodonínská firma, Elvorev, měla podobný záměr jako ta vybraná, tedy výstavbu zdravotnického zařízení. Nabízela však o 1,3 milionu korun navíc.

Vedení města si však za rozhodnutím o prodeji pozemku firmě Reag Plus stojí. „Záměr je zcela konkrétní a sleduje veřejný zájem města a jeho občanů na poskytování specializovaných zdravotnických služeb, kdy tato společnost jasně specifikovala nejen svůj záměr, ale rovněž doložila, že je schopna jej zajistit specializovaným zdravotnickým personálem,“ reagovalo vedení města v radničním zpravodaji.

Jenže zbouraná „liduška“ žije nejen v policejním spisu, ale také u okresního soudu, kam podal právní zástupce firmy s vyšší nabídkou žalobu na určení vlastnictví. Soud ale kvůli této věci zatím podle justičního webu jednání nenařídil. V katastru nemovitostí je ale už uvedená coby vlastník městem předem vybraná firma.

Druhé trestní oznámení podal jeden z obyvatel Hodonína. Deníku se k tomu vyjádřil pod zárukou anonymity, redakce jeho jméno ale zná. Je přesvědčený, že zastupitelé, kteří hlasovali pro prodej, způsobili městu škodu nejméně 1,3 milionu korun a neoprávněně zvýhodnili společnost s nižší nabídkou. Napadl také vedením města zmíněný důvod pro prodej za nižší cenu, tedy vybudování vaskulárního centra jako zdravotnického zařízení pro své občany.

Zbořeniště po bývalé lidové škole umění v Hodoníně.Zbořeniště po bývalé lidové škole umění v Hodoníně.Zdroj: Deník/Petr Turek

To podle něj nemůže garantovat firma, jejímž předmětem podnikání je pouze pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. „Tedy realitní činnost, nikoli provozování nestátního zdravotnického zařízení,“ stojí v oznámení pro krajské státní zastupitelství, které má redakce k dispozici.

V úterý se koná letos zřejmě poslední zasedání zastupitelů Hodonína.