Byť záměr plánované výstavby soukromého specializovaného zdravotnického zařízení oceňovala i opozice, ke způsobu prodeje předem vybranému zájemci byli kritičtí zástupci všech opozičních stran. Své výtky postupně předneslo kompletní trio opozičních právníků.

„Mám s tímto problém. Navrhuji, abychom bod stáhli z programu a vrátili se k němu na příštím jednání zastupitelstva. Necítím se být v současné době natolik způsobilý zodpovědně hlasovat, protože jsem k tomu materiály nedostal tak, jak bývá zvykem týden dopředu, ale až na stůl, a to se zásadním doplněním,“ řekl advokát a funkčně nejstarší hodonínský zastupitel Jan Navrátil.

Zastupitelé se totiž ještě dodatečně seznamovali mimo jiné i s druhou nabídkou jiné hodonínské firmy, která by na místě ráda postavila polyfunkční dům s prostory pro mladé lékaře a městu nabídla o 1,3 milionu korun víc než první zájemce. Tedy pět milionů korun.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Lídr a právník nejsilnější opoziční strany Vítězslav Krabička sice ocenil oba zájemce, tedy jak špičkového lékaře, tak úspěšného podnikatele za přínos Hodonínu, ale kritizoval zejména překotnost celé přípravy prodeje ze strany města.

„Pozemek je více méně pět roků náš, města. Několikrát jsem se osobně ptal na různých jednáních, jaké má rada s parcelou záměry. Jenže jasnou odpověď jsem nedostal. Jen se spalo a letos v dubnu se objeví firma, k jejímuž záměru se už začátkem května vyjadřují úředníci města, následně se mimořádně schází rada a rychle se zveřejňuje záměr prodeje. Taková příprava vzbuzuje kyselost a pochybnosti, ty se týkají zejména transparentnosti při takovém prodeji,“ řekl Krabička.

Navíc město v roce 2018 koupilo torza Lidušky a hotelu s okolními pozemky v exekuční dražbě za více než třináct milionů korun.

Bývalá budova lidové školy umění v Hodoníně po demolici.
Za torzo Lidušky v Hodoníně nabízí dva zájemci miliony. Rozhodnou zastupitelé

Bývalý místostarosta Petr Buráň navrhoval nejen stažení bodu týkajícího se prodeje bývalé Lidušky z programu posledního předprázdninového zastupitelstva, ale také otevřené výběrové řízení se zřetelně formulovanými kritérii. Jenže nepochodil. Koaliční zastupitelé podpořili prodej a částečně tak i svého kolegu z kandidátky. Drželi se tak doporučení radních, tedy schválit kupní smlouvu s firmou Reag Plus.

„Rada se zabývala jak nabídkou firmy Elvorev, tak doplňujícím materiálem od právního oddělení. Vzala to na vědomí a trvá na svém usnesení a doporučení zastupitelstvu prodat pozemek společnosti Reag,“ uvedl místostarosta a garant odboru právního a majetkového Ondřej Fialík.

Vizualizace vaskulárního centra v Hodoníně od ateliéru RAW.Vizualizace vaskulárního centra v Hodoníně od ateliéru RAW.Zdroj: Reag plus/MěÚ HodonínV materiálu s doporučením rady je pak i odůvodnění, že záměr žadatele na vybudování vaskulárního centra přispěje ke zkvalitnění zdravotnických služeb v této oblasti nejen pro obyvatele Hodonína, ale i jeho okolí.

Jednatel této firmy a hodonínský lékař Jiří Matuška přiblížil zastupitelům plány pro výstavbu nového vaskulárního centra evropské úrovně. „Máme několik atestací, špičkové přístroje a hlavně máme perfektní organizaci práce. Můžeme se rovnat menším fakultním nemocnicím. Jsme na špičce pelotonu, ale v prostorách a v systému, který nemůže vyhovovat. Nemůžeme dál,“ nastínil důvody pro rozšíření kapacity hodonínský lékař.

Na místě zarůstajícího zbořeniště by mohlo v budoucnu vyrůst vaskulární centrum.
VIDEO: Změny v ulicích Hodonína. Léta zbořenou "lidušku" vystřídají lékaři

V nových prostorách tak počítá i s rozšířením péče. Nová budova má být pohledná a technicky použitelná pro potřeby vaskulárního centra. Navíc má už vizualizaci od brněnského ateliéru RAW. „Je postavitelná tak, aby přesně pokryla potřeby výkon zvyšujícího zdravotnického zařízení. Náklady budou nemalé,“ sdělil Matuška s tím, že stavba má vyjít na šedesát až osmdesát milionů korun

Kromě samotného vaskulárního centra s rozšířeným mezinárodním lékařským a biomedicínským výzkumem plánuje na rohu Masarykova náměstí, ulic Dobrovolského a Legionářů také obchody z oblasti zdravotnictví nebo souvisejících oborů, které by měly být v přízemí nového objektu. Ambulance, čekárny, provozní a technické zázemí má být v prvním a druhém patře. Nad tím se počítá s kancelářemi, přednáškovými a školicími místnostmi. Součástí má být také výtah pro pacienty či podzemní podlaží část využitelná pro parkování a vjezd pro sanitku.