Rozpaky i strach panují momentálně ve třetích ročnících středních škol na Hodonínsku. Právě tito studenti jsou totiž první, kteří budou skládat zkoušku z dospělosti v novém provedení. Nová maturita umožňuje volbu mezi těžší a lehčí variantou, ale studenti nevědí, jakou formu zvolit, protože se zatím vysoké školy nechystají rozdílné úrovně zohlednit u přijímacích řízení. Učitelé se většinou shodují, že je třeba oddělit maturity gymnázií nebo středních škol od učilišť, a tím pádem rozlišit úroveň maturitních zkoušek. Nové maturity chtějí po studentech příliš a nejsou v tomto ohledu dostatečně připravené.

„Nevíme, co nás čeká, spíš tápeme, protože máme pouze útržky od kolegů a kusé informace od ministerstva,“ komentuje situaci profesorka matematiky a zeměpisu z Obchodní akademie v Hodoníně Kateřina Kočmarová. Zároveň dodává, že pokud vysoké školy nebudou akceptovat dvě úrovně maturit, připadá jí to jako zbytečný nával novot.

Názory učitelů se velmi liší, a to nejen v různých městech, ale třeba i v jedné škole. Profesorka německého jazyka Jana Drnovská z Obchodní akademie v Hodoníně například souhlasí s novým modelem státních maturit, má však výhrady k časovému limitu zkoušek z cizího jazyka.

„Studenti mají trochu strach a jsou zmatení, ale my víme v podstatě, do čeho jdeme, protože tady na škole jsme zároveň licenční centrum pro zkoušky Certificate Deutch, a ty jsou hodně podobné,“ říká profesorka Drnovská.

Zřejmě největším zádrhelem maturit budou cizí jazyky. Zkouška se skládá ze tří částí: poslechu, písemného projevu a didaktického testu.
„Bude to velká změna pro studenty a také školy, myslím, že se u nových maturit zdůrazní důležitost jak cizích jazyků, tak výuka informačních technologií,“ hodnotí zástupkyně ředitele na Střední průmyslové škole v Hodoníně Milada Homzová. Na této škole se chystají cvičební testy pro studenty, aby si zároveň s učiteli vyzkoušeli úrovně maturit a aby měli představu, co je za rok čeká. „S novou maturitou souhlasíme a myslíme si, že je dost potřebná, ale připravená není, je to celé moc narychlo,“ dodává Homzová.

Profesor matematiky Zbyněk Bábíček, který je třídním učitelem třetího ročníku, sám přirovnává studenty k obětním beránkům, ale myslí si, že když budou školy schopné studenty na maturity připravit, tak by to špatně dopadnout nemuselo. Jemu samotnému připadá nižší úroveň z matematiky jednoduchá.

Firma CERMAT, která připravila nové státní maturitní zkoušky, se k připomínkám nechce vyjadřovat. Sdělila pouze, že podobu nových maturit neuzákonila. Připravila je na zakázku podle požadavků ministerstva školství.

Podoba nových maturit byla v posledních dvou letech několikrát změněna, jak vypadá finální verze, se studenti dozvěděli až letos na podzim.

Autorka: Karolína Štukavcová