„Letošní Projekt 100 je zaměřen na temné, potlačené obzory hlavních hrdinů. Černá a bílá, temná a světlá, inverze pohledu. Pomyslné jádro tvoří minikolekce filmů noir, které zosobňují ponor do existenciálních hlubin duše či hledání kořenů zla v nás,“ popisuje výběr snímků umělecký ředitel Asociace českých filmových klubů Pavel Bednařík.

Letos se mohou zájemci těšit na osm snímků. „Mezi těmi budou jako každý rok klasiky prověřené časem, filmy, které získaly ocenění, jako například snímek Bílá stuha, která získala zlatou palmu v Cannes, dále snímky novější a také jeden film z československé tvorby,“ uvedl předseda filmového klubu v Hodoníně Ivo Julínek, podle kterého je filmový klub vhodný pro studenty, kteří si chtějí rozšířit obzory.

Návštěvníci se letos mohou těšit na pobritsku realisticky popisované sociální drama Fish Tank, již zmiňovanou Bílou stuhu, která vypráví o podivných a zdánlivě neopodstatněných násilných činech v jedné severoněměcké vesnici před vypuknutím první světové války. Třetím v pořadí je jedenadvacet let starý snímek Smlouva s vrahem režiséra Akiho Kaurismakiho, následuje klasika z roku 1972 Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same a jen o rok starší snímek Herold a Maude od Hala Ashbyho.

Bezesporu nejstarším snímkem letošního Projektu 100 je poté kultovní klasika Hluboký spánek z roku 1946, který vypráví o soukromém detektivovi Philipu Marlowe. V březnu na filmové fanoušky čekají ještě tři snímky, a to Muž z Londýna, Jakubiskovi Vtáčkovia, siroty a blázni a nakonec lucemburský snímek z loňska Panika v městečku.

Také letos si mohou zájemci koupit jak na Projekt 100, tak na celý filmový klub slevovou kartu. „Kartička má celostátní působnost, takže slevu na promítaný snímek dostanou zájemci i v jiných městech,“ uzavřel Julínek.