Hodonínský deník Rovnost představuje devět kandidátů na největší ostudu města. Desátého můžete navrhnout vy, naši čtenáři. Stejně tak spolu s osobnostmi regionu v internetovém hlasování následně rozhodnete o Největší ostudě jižní Moravy.

Podívejte se do galerie na vybranou devítku míst, zahlasujte v anketě a vyberte největší ostudu Hodonínska.

Pokud máte vlastní návrh na „ostudu města“, pošlete ho na e-mail hodoninsky@denik.cz.

 Milan Sýkora Milan SýkoraZdroj: Archiv

jednatel lázní, 60 let, Hodonín

Vybírám nevzhlednou budovu patologie. Stojí v parku, mezi lázněmi a nemocnicí, hned vedle parkoviště pro pacienty. Je na hranici mezi rekonstruovanou a dosud ještě nerekonstruovanou částí parku. Na nepěkný pohled nás často upozorňují pacienti a hosté. A protože se budova nachází v těsné blízkosti udržovaných lázeňských objektů, lidé se domnívají, že patří právě k lázním. 

Galina Rucká.Zdroj: ArchivGalina Rucká

ředitelka Státního okresního archivu, 44 let, Hodonín

Za mě je to určitě budova Obchodní akademie v Hodoníně spolu s přilehlým parkem. Zatímco na dobových pohlednicích je tato budova prezentována jako chlouba města, nyní působí zanedbaně a nevyužitě. Rozhodně by si zasloužila více péče nejen zvenčí, ale i uvnitř. Málokdo z Hodoňanů ví o krásném sále v prvním patře budovy, ve kterém se mohou konat rozmanité společenské akce. 

Vít Trachtulec Vít TrachtulecZdroj: Archiv

etnograf, 61 let, Veselí nad Moravou

Jednoznačně volím veselský zámek. Pamatuji ho ještě jako učiliště, v němž jsme zkoušeli s cimbálovou muzikou. Poslední organizace, která v něm působila, byli veterináři. Ti odešli někdy v osmdesátých letech. Od té doby zámek chřadne. Nebyl nikdy ve valném stavu, ale teď je to čím dál horší. Padlo mnoho slibů, plánů na výstavbu hotelů, společenských a kulturních center… A nic se neděje. 

František Synek.Zdroj: ArchivFrantišek Synek

vedoucí památníku, 63 let, Svatobořice-Mistřín

Desetiletí se nacházejí při silnici mezi městem Dubňany a obcí Svatobořice-Mistřín staré autobusové čekárny. Kdysi dávno sloužily mezi poli nejen cestujícím k úkrytu, ale také jako plocha pro lepení plakátů, někdy i pro uložení něčeho nevoňavého. Dávno ztratily na kráse, jsou zrezivělé, otlučené, uvnitř smradlavé. Dávno patří do starého železa, ale nahradí je někdo někdy něčím moderním? 

Michaela Moudrá Michaela Moudrá.Zdroj: Archiv

ředitelka knihovny, 51 let, Kyjov

Každá obec či město na Hodonínsku má určitě nějaké své bolavé místo. Pro Kyjov je to třeba bývalá mlékárna a pivovar. To je ale místo, jehož využití se řeší. Jen to nejde tak rychle, jak by si mnozí z nás přáli. Jednoznačnou ostudu okresu ale upřímně nikde nevidím. Kdykoliv se vracím domů z nějaké zahraniční pracovní cesty, užívám si pohledu po okolí cest.

Petr GruberZdroj: ArchivPetr Gruber

badatel, 56 let, Hodonín

Momentálně považuji za nejvíce zanedbanou stavbu budovu Obchodní akademie ve Velkomoravské ulici v Hodoníně. Měla reprezentovat střední školy. Padá z ní jen omítka, rozpadají se venkovní plastiky a barva fasády je zašlá. Dělala se asi naposled někdy před sto třiceti lety, když se budova stavěla. Nevkusná zadní přístavba ze sedmdesátých let už vše jen dorazila. 

Antonín KučeraAntonín Kučera.Zdroj: Archiv

historik, 72 let, Hodonín

Vybrat pouze jedno místo je obtížné. Z mého „nostalgického“ pohledu je největší hrůzou asi přístavba Obchodní akademie. Na Národní třídě je škoda současného stavu někdejší drogerie Bílý kříž vedle lahůdek, s barevnými fleky na balkonovém zábradlí. Nepěkná je také nedokončená přestavba patrového domu na adrese Havlíčkova 1 i s přilehlou zarostlou parcelou. 

Olga Floriánová.Zdroj: ArchivOlga Floriánová

ředitelka KD, 54 let, Strážnice

Na náměstí ve Strážnici stojí historická budova, kde v současnosti sídlí hostinec Praha. Objekt hostince je památkově chráněný, jde o hodnotnou stavbu, která, kdyby byla opravená, by byla chloubou náměstí. Bohužel dlouhodobě chátrá, zdobné štukové prvky fasády z ní už téměř opadaly, takže místo okrasy je spíše ostudou náměstí. Vzhledem k tomu, že je stavba v soukromém vlastnictví, je těžké ovlivnit, aby došlo k její rekonstrukci.

Michal Blažíček Michal BlažíčekZdroj: Archiv

ředitel Veselského kulturního centra, 34 let, Veselí nad Moravou

Nejvíce mne trápí aktuální podoba a nepříliš nadějné vyhlídky na opravu zámku ve Veselí nad Moravou. Dnes již notně zchátralý objekt je historicky i svou polohou přirozenou dominantou města, pro které je ve stávající podobě spíše ostudou. Nutno bohužel říci, že tomu tak je hlavně z důvodů nečinnosti a neochoty soukromého vlastníka objektu. Stále však věřím, že se ještě vše podaří zvrátit a dočkáme se opět chvíle, kdy se nám veselský zámek vyjeví v plné kráse.