Hodonínský deník Rovnost představuje devět kandidátů na největší ostudu města. Desátého můžete navrhnout vy, naši čtenáři. Stejně tak spolu s osobnostmi regionu v internetovém hlasování následně rozhodnete o Největší ostudě jižní Moravy.

Podívejte se do galerie na vybranou devítku míst, zahlasujte v anketě a vyberte největší ostudu Hodonínska.

Pokud máte vlastní návrh na „ostudu města“, pošlete ho na e-mail hodoninsky@denik.cz.

 Milan Sýkora Milan Sýkora

jednatel lázní, 60 let, Hodonín

Vybírám nevzhlednou budovu patologie. Stojí v parku, mezi lázněmi a nemocnicí, hned vedle parkoviště pro pacienty. Je na hranici mezi rekonstruovanou a dosud ještě nerekonstruovanou částí parku. Na nepěkný pohled nás často upozorňují pacienti a hosté. A protože se budova nachází v těsné blízkosti udržovaných lázeňských objektů, lidé se domnívají, že patří právě k lázním. 

Galina Rucká.Galina Rucká

ředitelka Státního okresního archivu, 44 let, Hodonín

Za mě je to určitě budova Obchodní akademie v Hodoníně spolu s přilehlým parkem. Zatímco na dobových pohlednicích je tato budova prezentována jako chlouba města, nyní působí zanedbaně a nevyužitě. Rozhodně by si zasloužila více péče nejen zvenčí, ale i uvnitř. Málokdo z Hodoňanů ví o krásném sále v prvním patře budovy, ve kterém se mohou konat rozmanité společenské akce. 

Vít Trachtulec Vít Trachtulec

etnograf, 61 let, Veselí nad Moravou

Jednoznačně volím veselský zámek. Pamatuji ho ještě jako učiliště, v němž jsme zkoušeli s cimbálovou muzikou. Poslední organizace, která v něm působila, byli veterináři. Ti odešli někdy v osmdesátých letech. Od té doby zámek chřadne. Nebyl nikdy ve valném stavu, ale teď je to čím dál horší. Padlo mnoho slibů, plánů na výstavbu hotelů, společenských a kulturních center… A nic se neděje. 

František Synek.František Synek

vedoucí památníku, 63 let, Svatobořice-Mistřín

Desetiletí se nacházejí při silnici mezi městem Dubňany a obcí Svatobořice-Mistřín staré autobusové čekárny. Kdysi dávno sloužily mezi poli nejen cestujícím k úkrytu, ale také jako plocha pro lepení plakátů, někdy i pro uložení něčeho nevoňavého. Dávno ztratily na kráse, jsou zrezivělé, otlučené, uvnitř smradlavé. Dávno patří do starého železa, ale nahradí je někdo někdy něčím moderním? 

Michaela Moudrá Michaela Moudrá.

ředitelka knihovny, 51 let, Kyjov

Každá obec či město na Hodonínsku má určitě nějaké své bolavé místo. Pro Kyjov je to třeba bývalá mlékárna a pivovar. To je ale místo, jehož využití se řeší. Jen to nejde tak rychle, jak by si mnozí z nás přáli. Jednoznačnou ostudu okresu ale upřímně nikde nevidím. Kdykoliv se vracím domů z nějaké zahraniční pracovní cesty, užívám si pohledu po okolí cest.

Petr GruberPetr Gruber

badatel, 56 let, Hodonín

Momentálně považuji za nejvíce zanedbanou stavbu budovu Obchodní akademie ve Velkomoravské ulici v Hodoníně. Měla reprezentovat střední školy. Padá z ní jen omítka, rozpadají se venkovní plastiky a barva fasády je zašlá. Dělala se asi naposled někdy před sto třiceti lety, když se budova stavěla. Nevkusná zadní přístavba ze sedmdesátých let už vše jen dorazila. 

Antonín KučeraAntonín Kučera.

historik, 72 let, Hodonín

Vybrat pouze jedno místo je obtížné. Z mého „nostalgického“ pohledu je největší hrůzou asi přístavba Obchodní akademie. Na Národní třídě je škoda současného stavu někdejší drogerie Bílý kříž vedle lahůdek, s barevnými fleky na balkonovém zábradlí. Nepěkná je také nedokončená přestavba patrového domu na adrese Havlíčkova 1 i s přilehlou zarostlou parcelou. 

Olga Floriánová.Olga Floriánová

ředitelka KD, 54 let, Strážnice

Na náměstí ve Strážnici stojí historická budova, kde v současnosti sídlí hostinec Praha. Objekt hostince je památkově chráněný, jde o hodnotnou stavbu, která, kdyby byla opravená, by byla chloubou náměstí. Bohužel dlouhodobě chátrá, zdobné štukové prvky fasády z ní už téměř opadaly, takže místo okrasy je spíše ostudou náměstí. Vzhledem k tomu, že je stavba v soukromém vlastnictví, je těžké ovlivnit, aby došlo k její rekonstrukci.

Michal Blažíček Michal Blažíček

ředitel Veselského kulturního centra, 34 let, Veselí nad Moravou

Nejvíce mne trápí aktuální podoba a nepříliš nadějné vyhlídky na opravu zámku ve Veselí nad Moravou. Dnes již notně zchátralý objekt je historicky i svou polohou přirozenou dominantou města, pro které je ve stávající podobě spíše ostudou. Nutno bohužel říci, že tomu tak je hlavně z důvodů nečinnosti a neochoty soukromého vlastníka objektu. Stále však věřím, že se ještě vše podaří zvrátit a dočkáme se opět chvíle, kdy se nám veselský zámek vyjeví v plné kráse.