Nové zázemí pro letní kulturní akce nebo odpočinková zóna. V blízkosti veselského koupaliště vyroste Rekreačně-kulturní centrum. Zatím ovšem není jasné, jak bude vypadat. Původní projektovou studii totiž městská rada vrátila k přepracování.

Třicet milionů korun, s nimiž předložený návrh počítal, se veselským radním zdálo až příliš. „Připravená studie byla velmi pěkná. Po úvahách jsme se ale rozhodli požádat architekta, aby ji s ohledem na výši rozpočtu města změnil," uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.

V představeném projektu byl zakreslený například nový objekt kulturního areálu Komár. „Bylo v něm zapracované také zázemí pro návštěvníky, restaurace i doplňkové sportovní služby jako třeba bowling," přiblížil návrh jeden z týmu architektů, Vít Zenkl.

Podle veselské radnice by částka několika desítek milionů korun byla pro město nereálná. „Bez dotačních titulů bychom takové náklady těžko dokázali zaplatit," vysvětlil místostarosta s tím, že konečnou sumu je nutné podstatně snížit. „S projektem se chceme dostat na hodnotu maximálně patnácti milionů korun," vypočítal Kolář.

Starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík je ohledně ceny za výstavbu nového objektu ještě razantnější. „Uvažujeme, že celková hranice má činit přibližně deset milionů nebo být těsně nad tuto částku," sdělil Kozumplík.

Podle něj je už teď jasné, že některé části stavby se uskutečnit nepodaří. „Celkovou cenu snížíme především tak, že necháme zmenšit náplň projektovaného objektu. Zjednodušeně řečeno, v objektu nebude všechno, co jsme původně požadovali," objasnil postoj veselský starosta.

Nový plán se tak od původního projektu bude značně lišit. „Ve studii jsou navržené i parkovací plochy a vstup na koupaliště. A také celkové zázemí jako sklady na venkovní nábytek. Vzhledem k požadované sumě však může finální nákres vypadat jinak," řekl architekt.

Některé části projektu by i přes snižování nákladů až na jednu třetinu měly zůstat zachované. „Kulturní prostor musí být hlavně funkční. Stačí proto udělat základní vstupní prostory, bufet nebo občerstvení a šatnu," vyjmenoval Kozumplík.

Ten se nebrání ani variantě, aby rekreačně-kulturní areál vyrostl po jednotlivých etapách. „Na základě našich rozpočtových představ můžeme s tvůrcem projektu projednat i rozfázování či postupnou výstavbu objektu," dodal veselský starosta.

Nové kulturní zázemí potěší obyvatele i v dalších obcích na Hodonínsku. Od příštího roku by se novým kulturním domem měly pyšnit čtyřtisícové Ratíškovice. V Petrově má v následujícím roce začít sloužit lidem multifunkční budova. Zčásti bude fungovat jako kulturní dům a zčásti jako místo pro rodinné oslavy.