„Chtěli bychom vybudovat na levé straně směrem k silnici R55 srub s restaurací, dětské hřiště, jezírko a golfové odpaliště,“ svěřil se svým záměrem Jan Špaček, jehož syn Michal založil kvůli tomuto záměru i občanské sdružení Rest zóna.
Zájem o pozemky ale projevil také Petr Marada ze Šardic, který naopak nechce v místě stavět komerční budovy.
„Prostor bych chtěl znovu oživit tak, aby sloužil pro přírodu a krajinu, hlavně pro živočichy. Chci, aby se ze šedého Hodonína stal prostor, který dýchá přírodou,“ konstatoval Marada. Ten se tak snaží znovu obnovit místa zasažená průmyslovou činností kolem Hodonína.
Prodej pozemku ale nedoporučuje majetkoprávní odbor města do doby, než se změní současný územní plán. „Stabilizaci území a obnovu prostředí je možné udělat ihned, ale nelze stavět budovy a vytvářet infrastrukturu,“ konstatovala vedoucí majetkoprávního odboru Eva Holá.
Špaček ale oponuje tím, že srub chce postavit na základní desce, která na místě zůstala po váhovně. „Na desce můžeme postavit jakýkoliv montovaný dům a svah nebude ujíždět,“ upozornil Špaček
Zbytečná investice
Právě ujíždějící svahy zabránili v minulosti městu vybudovat na pozemku skládku a oknem tak zbytečně vyletělo devět miliónů korun. Město totiž získalo od státu pozemky zadarmo. Darovací smlouva ale byla podmíněna tím, že město za cihelnou vybuduje skládku. To však odstartovalo projekt, aniž by si nechalo vypracovat odborný geologický posudek.
„Během stavby skládky začaly ujíždět svahy a město muselo zastavit práce. Odvodnění tekutých písků by stálo další dva milióny a nešlo předem zaručit, že svahy nebudou ujíždět dál. Vedení radnice proto rozhodlo ukončit stavbu skládky,“ objasnila zmařenou investici Matějková.
Stát tak městu za nedokončený projekt udělil pokutu ve výši pět milionů korun . Svoje jednání ale vedení obhájilo tím, že se ujíždění svahů nedalo předem odhadnout.
Pozemky původně patřily Hodonínské cihelně. V roce 1992 došlo k privatizaci podniku. Vypracováním oddělovacího geometrického plánu se podařilo městu získat od státu pozemky za cihelnou, tedy skládku Hliník a také dobývací prostor. Pozemky jsou tak v současné době stále ve vlastnictví města.
Kdo je nakonec získá, není jasné. Jednat o tom budou zřejmě opět zastupitelé na příští schůzi.