Na mnoha místech v kraji se v sobotu rozhoří hranice k pálení čarodějnic. Dřív se lidé báli zlé magie, která prý o filipojakubské noci získává zvláštní moc. Nyní panují větší obavy z požárů a zranění, které s sebou tradice nese.

Ačkoliv v předešlých letech nezaznamenali jihomoravští hasiči zvýšený počet výjezdů, rizika pálení čarodějnic nepodceňují. Na internetových stránkách proto vydali základní bezpečnostní pravidla. „Chceme, aby se slavnosti obešly bez větších problémů i letos. Lidem doporučujeme akci předem oznámit, právnické osoby to mají povinné," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Upozornil, že při neohlášení ohně může právnická osoba dostat pokutu až půl milionu korun.

bezpečný oheň
- dobře zvolit místo ohniště
- pozor na směr a sílu větru
- nenechávat oheň bez dozoru dospělého
- mít připravený dostatek vody
- opuštění ohniště až po důkladném uhašení

Pálení čarodějnic by raději měli hlásit i soukromníci. Mohou tím předejít planým poplachům, které zbytečně zaměstnávají hasiče. Za nedodržení bezpečnostních pravidel při rozdělávání ohně může soukromník zaplatit až dvacet tisíc korun.

V brněnském hotelu Myslivna už svou tradiční čarodějnou akci nahlásili. „Nikdy jsme problém s ohněm neměli. Máme svého požárního preventistu," sdělil ředitel hotelu David Mazuch.

Postěžoval si ale na opilou mládež, která si na akci nosí svůj alkohol. „Vždy je vykážeme, jenže i pak se zdržují v nedalekém lese," poznamenal ředitel.

Právě kombinace alkoholu a ohně může být podle hasičů nebezpečná. „Alkohol k těmto akcím patří. Je však potřeba dodržovat určité meze, zvlášť v okolí ohně. Oblíbené proskakování plameny není dobrý nápad," upozornil Mikoška.

Jeho slova potvrdila mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová. Nárůst případů zaviněných nadměrným pitím alkoholu pozorují záchranáři nejen při čarodějnicích, ale i při dalších oslavách.

U vážnějšího popálení je potřeba postupovat rychle. „Nejdůležitější je postiženého uhasit a zabránit dalšímu působení tepla. Poté hned volat záchranku," vysvětlila Zuchová.

Důležité je také odstranit ohořelé oblečení, ale jen v případě, když není přiškvařené. Rozsáhlejší popáleniny by se neměly chladit.

TOMÁŠ HAVLÍK