Startovací byty mají pomoci hlavně mladým rodinám. Ty by zde dostaly zázemí na první dva roky, po té by mohly požádat o prodloužení. „Byty jsou malometrážní, ve čtyřech případech mají uspořádání dvě plus jedna a v jednom případě jedna plus jedna," řekl milotický starosta Josef Levek.

Kdy zde byty budou, není ještě zcela jasné. Radnice v dubnu požádá o dotaci, přestavba části školky na bydlení záleží na ní. „Pokud by vše dobře dopadlo, získáme dotace a všechno půjde podle časového rozvrhu, tak by bydlení mohlo být zkolaudované do příštího léta," odhadl Levek.

bývalá školka
- startovací byty - pět jednotek, čtyři budou 2+1, jedna 1+1, náklady asi tři miliony korun
- spolky využívají místnost bývalé školky pro pětadvacet dětí, obec zajistí nové toalety, náklady do půl milionu korun
- komerční pronájem využití bývalých kanceláří školky, mohly by sloužit až čtyřem nájemcům

Z celkových asi tří milionů by stát mohl zaplatit asi dva miliony sedm set padesát tisíc korun. Dalšího půl milionu by stála nová fasáda.

Část mateřské školy mají Milotičtí jako rezervu při zvýšené porodnosti v obci. Jinak velkou místnost pro pětadvacet dětí využívají spolky, například Orel nebo klub maminek. „Tato část má sociální zařízení, které je z roku 1977. Už nevyhovuje a chceme ho opravit," sdělil Levek s tím, že by se obec nákladově ráda vešla do půl milionu korun.

Klub maminek je v Miloticích osm let. Členky se schází jednou týdně v pátek, místnost zaplní dvacítka dětí. „Tvoří nebo si hrají, připravujeme tady akce po celý rok. Na opravu se těšíme. Toalety nám zatím stačí, ale kdyby tady měla být znovu školka, tak jsou už poměrně nevyhovující," popsala vedoucí klubu maminek Marcela Piťová.

Poslední část bývalé mateřinky by obec chtěla využít jako prostory, které by pronajímala podnikatelům. Dříve zde byly kanceláře školky. Nově by se zde mohly sídlit i služby, třeba kadeřnice.