Už toho máme dost! V celé EU stejné podmínky. Jsme zemědělci, ne úředníci! Za kvalitní potraviny z našich polí! To jsou některé z transparentů, které vezly traktory protestujících.

Jedním z nich dorazil do Hodonína také Petr Mahdal z horňáckého Lipova. „Přijeli jsme s kolegou v jednom traktoru. A tady jsou naši sousedé, kteří přijeli také jedním traktorem. Po seřazení v sousední obci nás vyjelo asi pět. Pak se přidali další, takže jsme jeli konvojem až sem,“ řekl účastník protestu s tím, že by chtěl, aby si potřeby zemědělců uvědomila celá společnost.

  • Zemědělec z Lipova Petr Mahdal se účastnil protestu v Hodoníně
Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Potěšilo ho, že i u silnice stáli podporovatelé, kteří mávali a tleskali. „Pokud budeme vytvářet kvalitní potraviny, bude zdravý národ, který bude soběstačný. K nám se ale dováží množství potravin, které se přitom dají vypěstovat a vychovat tady u nás, v našem kraji. Pak ale řešíme přeplněné silnice, na kterých se motá velké množství přetížených kamionů,“ upozorňoval Mandal.

Z blízkého Uherskohradišťska dorazil na protest spolu s kolegy například Petr Sklenář. Budíček měli ráno v šest.

„Vyjížděli jsme o tři čtvrtě na sedm z Jarošova. Všichni z okolí jsme se sjeli ve Strážnici, odkud jsme pak jeli sem na hranice. Něco se udělat musí. Potřebujeme potraviny naše, ne cizí, že jo?“ upozornil Sklenář.

U Milotic se ve středu stala vážná dopravní nehoda.
FOTO: Nehoda u Milotic. Auto skončilo mimo silnici, zůstalo převrácené u potoka

Mezi těmi, kdo přijel z domácího regionu, byl i Vítek Uhrovič z Čejkovic. „Peníze do zemědělství chybí. Náklady jsou vyšší než ceny, za které se prodává,“ podotkl Čejkovjan.

Protestující zemědělci měli své podporovatele i u silnice. Přímo k mostu přes Moravu je přišel pozdravit také rodák z Dolních Bojanovic Boleslav Žádník. „Pšenice máme plná sila, ale dovážíme ji z Ukrajiny. Proč se dováží obilí z Ukrajiny a cukr z Brazílie? U nás se pak cukrovary likvidují,“ posteskl si.

Protest zemědělců na hraničním přechodu Hodonín - Holíč.Protest zemědělců na hraničním přechodu Hodonín - Holíč.Zdroj: Deník/Petr Turek

U hranic pak už bylo místo i na ozvučené proslovy, při kterých vlály opodál české, moravské, slovenské i maďarské vlajky. Například z nedaleké Skalice se do mezinárodního zemědělského protestu připojil i mechanizátor Ľubomír Buraj.

„Přitáhlo nás to sem, abychom vyjádřili svůj nesouhlas s aktuální situací. Vadí nám byrokratizace, administrativní zátěž je totiž extrémní. Například agronomové jsou pak kvůli tomu v kanceláři skoro non stop,“ svěřil se slovenský pracovník v zemědělství. Krátce před polednem se začali zemědělci od hraničního přechodu odjíždět.

  • Podívejte se, jak čtvrteční protest začínal
Zdroj: Deník/Petr Turek

NEPŘEHLÉDNĚTE: Čtvrteční protesty na jihu Moravy