Členové sdružení už předali starostovi petici, kterou podepsalo téměř dva a půl tisíce lidí z Hodonína.

„Věříme, že technologie bioplynové stanice může být kvalitní, ale denně se sem bude dovážet devadesát tun nevábně páchnoucích odpadů v traktorech, ty budou ničit silnice, způsobovat hluk a zápach. Znehodnotí to kvalitu bydlení, ale i cenu bytů,“ shrnul argumenty petice Eduard Kratochvíl z občanského sdružení. Podle něj patří taková továrna minimálně dva kilometry za město.

Radnice už loni v září poslala nesouhlas k bioplynové stanici na krajský úřad. Ten nařídil Bioenergetice, aby si nechala zpracovat dokumentaci, takzvanou EIA, která má posoudit vliv na životní prostředí. Na její výsledky čeká i starosta Hodonína. „Když vyjde příznivě a kraj vydá kladné stanovisko, město nemá legální způsob, jak výstavbě stanice zabránit,“ řekl Lubor Šimeček. Fabrika na zpracování biomasy se navíc nachází v průmyslové zóně.

Bránit podnikateli v jeho záměru by tak bylo protizákonné. To si myslí i zástupce Bioenergetiky Ladislav Korbel a bezpředmětná je podle něj i petice. „Pokud by se lidé seznámili s technologií, kterou budeme využívat, nepodepsali by ji,“ tvrdí Korbel. Zdůraznil přitom, že plánovaná továrna nebude vypouštět žádný zápach.

„Chápu lidi, když slyšeli o zapáchající stanici ve Znojmě, ale my máme úplně jinou technologii. Je to jako srovnávat Trabant a Rolls Royce,“ zopakoval poněkolikáté. V plánu má dokonce, že se bude soudit za poškození dobrého jména, pokud EIA prokáže neškodnost biostanice.

„Až nám dokumentaci EIA předloží, necháme zpracovat oponentní posudek, znovu se vše bude veřejně projednávat a budeme žádat město o vyjádření. Pokud k němu připojí i petici, je to argument, který má velkou váhu,“ zdůraznil a zároveň doporučil Jiří Hájek z krajského odboru životního prostředí.

Hlavní slovo pak bude mít Stavební úřad v Hodoníně, kterému stanovisko kraje poslouží jen jako odborný podklad. Město by podle Hájka mohlo ale ještě stanovit, že v průmyslové zóně mohou podnikat jen firmy, které škodlivými vlivy nepřesahují areál. „Tento nástroj bychom teoreticky mohli využít, ale je poměrně složitý a zdlouhavý,“ uvedla místostarostka Milana Grauová. Peticí obyvatel se bude v úterý zabývat zastupitelstvo.