Těžbu už dříve povolil Český báňský úřad. Starostové se však odvolali. „Obdrželi jsme několik odvolání, některá směřovala i proti závaznému stanovisku ministerstva životního prostředí. Proto jsme požádali o nové přezkoumání a čekáme na vyjádření ministra. Ten může stanovisko změnit nebo potvrdit,“ vysvětlil ústřední báňský inspektor Bohuslav Machek. Pak teprve podle něj vydá báňský úřad nové rozhodnutí. „Můžeme ho rovněž změnit nebo potvrdit,“ dodal.

Těžbu plánuje firma České štěrkopísky na zhruba třiceti hektarech v bezprostřední blízkosti zdrojů pitné vody. „Už nyní zdroje nestačí, navíc žádnou jinou alternativu region nemá,“ zdůraznila senátorka parlamentu za Hodonínsko Anna Hubáčková.

Už dříve ministru Brabcovi psala. „Tázala jsem se ho, kdy splní podmínku senátu v této kauze, a to provedení veřejné oponentury posudků, které byly podkladem pro vydání stanoviska EIA. Odpověděl, že je to záležitost správního řízení a nebude se tím dále zabývat,“ zlobila se senátorka. Proto prý pošlou další dopis. „Při setkání se starosty slíbil předseda komise Jiří Burian, že podobný dotaz zašle ministrovi jménem celé komise,“ řekla Hubáčková.

Podrobné vyjádření ministerstva životního prostředí se včera Deníku Rovnost nepodařilo zjistit. Mluvčí Petra Roubíčková však potvrdila sdělení báňského úřadu. „Ministerstvo pracuje na přezkoumání závazného stanoviska,“ řekla.

Vyschlých vodovodních kohoutků v domácnostech se obávají nejen v Moravském Písku. „Ohrožena je voda z jímacích studní od Horňácka až po Koryčany. Odebírají ji lidé z Bzence, Tvarožné Lhoty, Žeravic až po Uherský Ostroh a další,“ vyjmenoval starosta Moravského Písku Leoš Filípek.

Tamní zdroje pitné vody spravují hodonínské Vodovody a kanalizace. „Jedná se celkem o tři zdroje. Tvoří tři čtvrtiny kapacity v bzeneckém komplexu. Pokud by byly vyřazeny z provozu nebudeme schopni zajistit pitnou vodu pro region,“ upozornil ředitel vodárenské společnosti Pavel Koubek.

O pitnou vodu se obává i Jana Koplíková z Ratíškovic. „Je potřeba v tom něco dělat, týká se to nás všech, kde budeme potom brát vodu?“ zvažovala žena.