„Ta po vyklučení sadů nabrala zvyšující tendenci,“ upozornil sudoměřický starosta František Mikéska.

Sudoměřičtí tak nechali vysadit zmiňovaných tisíc stromů, mezi nimi zejména duby, lípy, javory, habry či třešně. Mezi tisícovkou keřů je zastoupený zvláště ptačí zob, líska či dřín. „Pro ochranu výsadeb byly vytvořeny čtyři oplocenky, kdy pletivo bude odstraněno až poté, co budou všechny rostliny vrostlé natolik, že budou schopné odolávat tlaku volně žijící zvěře,“ vysvětlil starosta s tím, že navíc i v trati Díly za zahradou se nově vysadilo 116 ovocných stromů a padesát keřů.

Postarat se o výsadbu u Sudoměřic mělo zájem celkem devět firem. Nakonec zakázku získala díky nejnižší ceně společnost z Kunovic, a to za 1,635 milionů korun s tím, že o dřeviny bude pečovat ještě v následujících třech letech. Evropská dotace obci pokryla osmdesát procent nákladů.

Krátce po dokončení výsadby ale řešili Sudoměřičtí první problémy, a to v souvislosti krádeží 160 kusů plastových ochranek v jedné z oplocenek. „Zloděj bohužel při svém konání poničil několik stromů. Aby toho nebylo málo, tak skrz nezavřený vstup se dostala srnka, která ještě poničila další stromy,“ posteskl si starosta.

Přesto vyzvedl význam protierozních vegetačních pásů. „Věřím, že tento výrazný krajinný prvek se zdárně ujme a oceníme jej nejen my, ale i další generace,“ dodal Mikéska.