Jak uvedla iniciátorka petice Anna Hrdličková, cílem podpisové akce je omezit nekontrolovatelné odpalování pyrotechniky a zvýšit nad ní dohled. „Výbuchy trpíme zejména v prosinci a lednu, s odpalováním rachejtlí se ale setkáváme i teď na jaře, zvláště po různých večírcích," řekla Hrdličková.

Trápí ji, stejně jako další podepsané, zejména noční výstřely. „I kolem druhé hodiny v noci budí mě a mého psa, který je velmi vystresovaný. Veterinářka mi řekla, že pro mého desetiletého Danečka nejsou léky na spaní vhodné. Na svátky proto odjíždím k synovi, " posteskla si Hrdličková.

Ke stížnosti se postupně přidávali další lidé. Vznikl dokument s téměř padesáti podpisy. „Všichni na dělobuchy nadávají, takže se pod stížnost velice ochotně podepsali," upozornila iniciátorka. Rachejtle a petardy vadí také Janě Bimkové, která se k petici bez váhání připojila. „Pyrotechniku nemám vůbec ráda. Nejhorší je, když někdo hodí dělobuch člověku přímo pod nohy. S tím by se mělo něco dělat," míní Bimková.

Další petenti se shodují v tom, že situace je rok od roku horší. Na druhé straně jim ale nevadí městský novoroční ohňostroj. „Stížnosti bývají nejčastěji kolem Vánoc a Nového roku, které také řešíme," uvedl ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček. Strážníci už kvůli rušení nočního klidu petardami rozdali i několik pokut. O pyrotechnice na území města radní debatovali už minulý rok. „Problematiku zpracoval náš právník a na loňském zasedání jsme se jí zabývali. K dohodě ale tehdy nedošlo," uvedla starostka Hodonína Milana Grauová.

Omezení výbuchů mělo na programu devítičlenné vedení města i ve středu. „Nelíbí se nám, že tady od září do března bouchají petardy. Doporučili jsme proto zastupitelstvu přijmout obecně závaznou vyhlášku, která zakáže používání pyrotechniky na všech veřejných prostranstvích na celý rok kromě jednatřicátého prosince a prvního ledna," sdělil místostarosta Ján Lahvička. Ve výnosu jsou navíc vyjmenované ulice, které mají vyhlášce podléhat.

VÍCE SI PŘEČTETE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU ROVNOST