Prušánečtí odhadují, že náklady na opravy dosáhnou na přibližně sedmdesát milionů korun. „Co se týče financování, snažíme se, jak můžeme,“ řekl starosta více než dvoutisícových Prušánek Zbyněk Němeček.

Na základní školu posetou prasklinami se v uplynulých dnech přijel podívat i jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Tohle není dobrý. Dlouhodobé sucho, jílové podloží a škola v Prušánkách praská. Chystá se provizorní kontejnerová škola, musí přijít kompletní oprava a pomoc kraje. Teď ze začátku přispějeme aspoň na projektovou dokumentaci,“ napsal na twitter hejtman.

Základní škola v Prušánkách zvenku i uvnitř první březnový pátek 2023.
Škola v Prušánkách praská ve švech, obec shání peníze na zajištění statiky

Podpora kraje by měla jít na projektování provizorní školy, kterou chtějí Prušánečtí stavět v příštím roce. „Chceme pak požádat kraj také o dotaci na opravy samotné stávající školy,“ podotkl starosta s tím, že se snaží oslovit o pomoc i ministerstva.

Problém dlouhodobého sucha se totiž projevil i pod školou, a to smršťováním jílů, které bývají v poslední době často vysušené, a to nejen v létě, ale také v zimě. Navíc, jak připomněl starosta, před půlstoletím, kdy se škola stavěla, se příliš nepoužívaly pilotové technologie.

Přes dvacet milionů

Právě vybudování potřebně hlubokých pilotů pod budovou má zajistit odspoda školu už v příštím roce. Jen ty samotné mají vyjít na třiadvacet milionů korun.