To začalo ve folklorním duchu. „Každým rokem pořádáme Adventní zpívání Pod Búdama, ale loni kvůli tehdejší politické situaci nebylo do zpěvu. Lidem to bylo líto a ptali se nás, proč se akce nekoná. Tak jsme si řekli, že vystoupení připravíme nyní," osvětlila jeden z důvodů moderátorka a vedoucí folklorního kroužku Pomněnka Kateřina Malíková.

Tím druhým byla skutečnost, že souboru chybí v sokolovně ke zkouškám klavír a klávesy. „Rozhodli jsme se, že si na něj vyděláme, a to výtěžkem z této akce," přiblížila organizátorka.

V neděli odpoledne tak Pod Búdama vystoupily všechny hudební soubory, které v obci působí. Jako první to byla cimbálová muzika Mládí z Čejče, pak mladší Pomněnka, po níž následovala její starší část. Představila se také nová dětská cimbálová muzika, v níž hrají mladí hudebníci z Čejče a Hovoran, a to pod vedením ratíškovické pedagožky Marie Ostřížkové.

Nechyběl ani ženský sbor pod vedením Marie Vaněčkové, folklorní soubor Búřka v čele s manžely Tomášů a rocková kapela Massage. Krom toho mohli příchozí navštívit minijarmark, kde nabízeli své výrobky řemeslníci z okolí. „Máme krásný areál, tak je škoda jej nevyužít," dodala Malíková.

Hudební odpoledne navštívil například Jaroslav Poruba. „Je to moc pěkná akce, myslím si, že se u nás ujme. Na dětský folklór si ale člověk vždycky cestu musí najít," doplnil místní.