Oslavovat v těchto dnech může například Natálie Lupačová z Hodonína, která další rok nastoupí do prvního ročníku osmiletého gymnázia v okresním městě. Vyzkoušela si jednotné zkoušky. „Test mi přišel docela lehký. Ale je pravda, že jsem se na něj připravovala poctivě. Na doučování jsem chodila už od září," svěřila se dívka.

Gymnázia tradičně patří mezi školy, kde je uchazečů více, než je volných míst. „Do jedné třídy každý rok přijmeme třicet zájemců. Letos se na víceleté gymnázium přihlásilo pětačtyřicet dětí, na čtyřleté se jich přihlásilo čtyřiaosmdesát," řekl ředitel hodonínského gymnázia Jan Marenčík.

Konečné počty ale zatím ještě nejsou jasné. Žáci si totiž mohou přihlášku podat na dvě školy. Své přijetí potom musí na jedné z nich potvrdit zápisovým lístkem. „Na jeho odevzdání mají vždy deset dnů. Lhůta pro odevzdání končí v pátek," řekla ředitelka Purkyňova gymnázia ve Strážnici Jana Večeřová.

Mnohé školy s odborným zaměřením mají kvůli slabým populačním ročníkům s naplněním oborů problémy. „Nejvíce klesá zájem o klasické stavební obory, a to v celém kraji. Obor pokrývač u nás nebudeme otevírat už čtvrtým rokem," sdělil ředitel Středního odborného učiliště v Kyjově Petr Koiš.

Po sesbírání všech lístků se chystají na vyhlášení druhého kola přijímaček také na hodonínské Integrované střední škole. „Na okraji zájmu je u nás obor tesař, který se loni ani neotevřel a i letos je uchazečů velmi málo. Naopak tradičně je oblíbený obor kadeřník. Ten určitě naplníme. Potěšil nás také zvýšený zájem o obor mechanik seřizovač, oproti minulému roku uchazečů asi o třetinu přibylo," sdělila ředitelka hodonínské školy Eva Schmidová.

Od příštího roku měli zájemci o obory s maturitou podle novely školského zákona skládat jednotné přijímací testy z českého jazyka a matematiky. Uchazeči by tak vyplnili pouze jeden test, jehož výsledek by platil na všech školách, na které se přihlásí. Prezident Zeman však ve středu novelu vetoval. K jeho přehlasování poslanci ve sněmovně potřebují 101 a více hlasů. Jednotné testy mají své zastánce i odpůrce. „Myslím si, že je to určitě správná cesta. Takto bude výběr objektivně srovnatelný," řekla ředitelka kyjovského Klvaňova gymnázia Renata Soukalová. Naopak Večeřová na jednotném testování spatřuje i negativa. „Pokud se někomu, třeba kvůli nervozitě test nepovede, už nemá žádnou druhou šanci," upozornila ředitelka.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ