„Roky chodíme pomáhat na košty v okolí a už o tom, že by se měl košt uskutečnit u nás v Dubňanech, mluvíme nejmíň čtyři léta,“ říká jeden z organizátorů Miroslav Trávníček, proč se rozhodli košt pálenek poprvé připravit. Informace i pomoc získali od kamarádů z Mikulčic, kteří tam mají s pořádáním koštů několikaleté zkušenosti. Nejdříve se báli, kolik přijde lidí a kolik bude vzorků.

„Těch se sešlo nad očekávání, celkem šest set sedmdesát. Tento rok je na kořalky dobrý, protože ovoce se urodilo hodně. A také hodně Dubňanských bylo zvědavých, jakou tu svou kořalku mají,“ pochvaluje množství kvalitních vzorků Trávníček. Nejvíce zastoupenou kategorií byla slivovice s 278 vzorky. Hodně bylo i meruněk, hrušek a jablek. Mezi vzorky, které asi z poloviny dodali lidé z Dubňan a zbytek se sešel z celého Hodonínska, byla i slivovice s přídavkem fíků. Zastoupeno bylo i zhruba pětapadesát ovocných likérů z višní, malin či jahod. Osmatřicet z toho bylo ořechovek.

Kromě šampiónu koštu ocenili pořadatelé další čtyři nejlepší slivovice a po jedné medaili dostala nejlepší meruňka, hruška, jablko a likér. Celá třetina vzorků byla výborně hodnocená. Dvě stě čtrnáct pálenek získalo v padesátibodové stupnici třiačtyřicet bodů a více, za což jejich majitelé získali diplom. „Chtěli bychom v pořádání koštu pokračovat a založit tradici. Vypadá to, že se to podaří, prakticky se už teď bavíme o příštím roku,“ uzavírá Trávníček.