Auta stála a ulicemi Kyjova pyšně prošly desítky koní s jezdci v sedlech. Mířily do parku, kde celé dopoledne bavily rodiče s dětmi. Město na prvního máje zažilo Den koně.

„Letos máme podstatně více zvířat, než loni. Přišlo také mnohem více diváků, což mě těší. Zdá se, že akce zapouští kořínek,“ liboval si organizátor Jan Navrátil, jenž sám oblékl kovbojský převlek stejně jako mnoho dalších jezdců. K vidění byl také Indián a žokejové. Vše muselo ladit.

Idylku dokreslovaly řehtající koně, z nichž děti jen těžko odtrhávaly pohled. Například dvouletý Václav s úžasem sledoval každé procházející zvíře, které s jezdcem mířilo do vyhrazeného prostoru představit se divákům.

„Jsou pěkní. Líbí se nám,“ usmívala se během pátečního dopoledne jeho maminka Jarmila Pochyňková. Kromě předváděčky se ti nejmenší potešili i jízdou na ponících a užili si vtipné atrakce, které pro ně připravili klienti Terapeutické komunity Krok.

Akci navíc doprovodila výstava karikatur, v nichž hráli hlavní roli opět koně. Obrázky jsou k vidění v Základní škole Jana Amose Komenského až do poloviny měsíce.

Úvodní květnový den si ale užívali lidé prakticky v celém okrese. Třeba ve Velké nad Veličkou koštovali klobásky a v přístavištích Baťova kanálu a řeky Moravy oficiálně zahájili plavební sezonu.

Společnost Baťův kanál by ráda konečně dobudovala přístupovou cestu, která brání otevření přístaviště v Rohatci – Koloniích a pokročit v budování plavební komory u Rohatce. Obě stavby blokuje podle ředitele společnosti Vojtěcha Bártka stát.

„U řeky Moravy chybí převést patnáct metrů čtverečních pozemku, které jsou ve správě pozemkového fondu. Plavební komoru blokuje vlažný přístup ministerstva dopravy,“ řekl Bártek.

Podle starosty Hodonína Lubora Šimečka se ještě v tomto pololetí začne budovat cyklostezka od holíčského mostu k moravnímu jezu a chystá se také její pokračování směrem k vodnímu cvičišti.

„Baťův kanál může pomoci turistickému ruchu v regionu, je ale potřeba systematicky na něm doplňovat infrastrukturu,“ dodal Šimeček. Turisté si zase pro změnu v Bílých Karpatech vyšlápli na nejvyšší vrchol Javořinu a v Šardicích si připomněli starou tradici vysypávání ornamentů pískem.

LUKÁŠ IVÁNEK

MIROSLAV PECHURA