Aktuálně k volbám do Evropského parlamentu: www.denik.cz/eurovolby

Na druhém místě skončila ODS s 6933 hlasy, dále KDU-ČSL, které dalo hlas 6348 voličů. Poslední stranou, která bude mít zástupce v Evropském parlamentu je KSČM, tu volilo 5350 lidí.

V České republice zvítězila ve volbách do Evropského parlamentu ODS s 31,6% hlasů, a to s devíti procentním náskokem před ČSSD (22,5 %). Do Štrasburku a Bruselu se dostali také komunisté s 14,2% a lidovci s 7,65 %.

V okrese Hodonín vzešel ale z voleb jiný vítěz, a to sociální demokracie (v krajích vyhrála pouze v Olomouckém) s 23,55%, pro druhou ODS hlasovalo 21,81%. Na pomyslném bronzovém stupínku se umístili lidovci s 19,97% a až čtvrtá skončila KSČM s 16,83% hlasů. Do europarlamentu by se v našem regionu další politická strana nedostala (přes tisíc lidí volilo Suverinitu Jany Bobošíkové – 3,17%).

Na Hodonínsku nevolila ani čtvrtina z těch, co volit mohli (24,68%), tedy jen 31 775 ze 129 398 voličů.

Jaká byla situace v největších městech? V Hodoníně vyhráli sociální demokraté (26,49%), před ODS (25,36%), KSČM a KDU. V Kyjově byli první občanští demokraté (27,39%), před ČSSD (24,36%), KSČM a KDU. Veselané hlasovali nejvíce pro sociální demokraty (26,32%), pak ODS (20,04%), poté KDU a KSČM. Zcela jiné pořadí stran určili voliči ve čtvrtém a pátém největším městě okresu. V Dubňanech zvítězili komunisté (30,48%), před ČSSD (28,06%), ODS a KDU. Naopak ve Strážnici se zadařilo pravicovým partajím. Vyhráli tam lidovci (29,30%), před ODS (19,68), ČSSD a KSČM.

Přestože účast na jižní Moravě přesahovala celostátní průměr pětadvaceti procent, politologové ji hodnotí jako nízkou. „Nízká účast je pro mě překvapením, domníval jsem se, že dosáhne alespoň pětatřiceti procent. Je to důkaz toho, že strany voliče neumějí oslovit,“ myslí si politolog Martin Bastl z fakulty sociálních studií.

Nízký počet voličů podle něj neodpovídá masivní mediální kampani. „Pro velkou část lidí to byla jen zábava, a nikoli pozvánka k volbám. Lidé vnímají volby do Evropského parlamentu jako druhořadou záležitost. V tom se ale mýlí, neuvědomují si, jak unie ovlivňuje českou politiku,“ dodává Bastl.

Celostátní průměr účasti mírně vylepšilo Brno. K volebním urnám tam šla téměř třetina voličů. „Podle odhadů tam volilo jedenatřicet procent lidí,“ upřesnila Sychrová. Na Znojemsku se účast pohybovala od dvaadvaceti do čtyřiadvaceti procent.

Nejvyšší volební účastí z kraje se může pochlubit volební okrsek Březina na Vyškovsku. K urnám přišlo padesát procent voličů, což jsou dva lidé. V rozlohou největším a počtem voličů nejmenším okrsku v České republice totiž žijí jen čtyři voliči.

Související články vpravo nahoře

Autoři: PETR TUREK, HANA FASUROVÁ A ZUZANA ČERNÁ