„Zaregistrovalo se třiašedesát pejsků, převládají mezi nimi čistokrevná plemena, což jsme překvapení, protože zatím bylo vždy více kříženců. Sešlo se tu zhruba pětadvacet plemen od těch nejmenších až třeba po dogu,“ říká za organizující bzeneckou pobočku Ligy na ochranu zvířat Marcel Řimák.

Pejsci se předvedli ve dvou kruzích, v prvním testují poslušnost čistokrevná plemena, potom oříšci. Pak následují dvě soutěže, v první se vybírá Pes šikulka. „Některý umí tančit, jiný pejsek něco přinést,“ přibližuje Řimák.

Druhá činnost je agility. Při té pejsci zdolávají několik překážek a vyhrává ten nejrychlejší. Podle Řimáka u šikulek často převládají oříšci. „Tím, že jsou to kříženci, tak mají od každého plemeno něco a bývají i šikovnější,“ hodnotí.

Nejlepšího pejska volili i diváci, ale především je hodnotila tříčlenná odborná porota. „Sešla se tady opravdu velká konkurence pejsků, a tak je těžké mezi nimi vybrat. Pejsek, kterého si voláme do kruhu, musí být poslušný, měl by zvládat dotyky a chování cizích lidí a snášet se s ostatními pejsky,“ vyjmenovává předseda poroty a předseda Ligy na ochranu zvířat ČR …... Akce je podle něj dobrou propagací Ligy, která má v zemi třináct členských organizací. „Jednak sem majitelé přijedou předvést své pejsky, jednak tu nabízíme pejsky z útulku a akce přiláká další zájemce o opuštěná zvířata,“ doplňuje.

Spokojení byli organizátoři i s návštěvností, která rok od roku roste. „Odhaduji, že na Happy Dog Day, neboli lidově řečeno oříškiádu přijelo na dvě stě lidí, a to nejen ze Bzence, ale také například z Hodonín, Břeclavi či Rohatce, kde je psí škola,“ dodává spokojeně Řimák.