Německý ovčák utekl koncem července ve Veselí nad Moravou svému majiteli ze zahrady a pokousal pětašedesátileté ženě, která právě procházela kolem, obě ruce. Z policejní statistiky vyplývá, že podobných případů na Hodonínsku přibývá.

Útoky psů na člověka navíc přitvrdily a proti loňskému roku se jejich počet zdvojnásobil. Hrozivé množství případů se může do konce roku ještě zvýšit.

„Většinou se jedná o psy většího vzrůstu nebo bojová plemena. To potvrzuje i další případ z poloviny července. Ve strážnickém parku zaútočil na dva muže kříženec rotvajlera a brazilské fily. Majitel psa si totiž zdřímnul na lavičce a pes mu utekl,“ informovala policejní mluvčí Dana Prajková.

Podle policie to ale nemusí ještě znamenat, že psi jsou čím dál nebezpečnější. Považuje to spíše za důkaz, že majitelé psů podceňují jejich výcvik. Také právní postih lidí, jejichž pes někoho napadne, je prý nedostatečný.

„V loňském roce jsme evidovali pouze tři případy, které nebyly nijak vážné. Letos už psi napadli na Hodonínsku pětkrát,“ uvedla Prajková.

Podle chovatelů silných psů a bojových plemen jsou ale zvířata pouhým nástrojem svého pána. „Vždy platí přísloví – jaký pán, takový pes. Zlého z něj udělají pouze lidé,“ varovala chovatelka brazilských fil, bulmastiffů a španělských mastinů Grazyna Suchá.

S případy, kdy pes zaútočí ze strachu, se setkávají také pracovníci útulku v hodonínské zoo. „Občas se stane, že strážníci přivedou do útulku zbědovaného psa, který napadne ošetřovatele. Zdejší odoborníci potvrzují, že pes útočí proto, že s ním někdo špatně zacházel,“ řekla mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

Pozor, zlý pes. Pozor, nezodpovědný majitel

Podle odborníků mohou za agresivní útoky psů v kraji především lehkomyslní lidé, kteří s nimi neumějí pracovat.

Každý měsíc se na jižní Moravě stanou desítky případů, kdy pes napadne člověka. Ať už je jejich výsledkem lehké škrábnutí od jezevčíka nebo vážné zranění způsobené takzvaným bojovým plemenem, kynologové, chovatelé i veterináři se shodují na jednom: chyba je vždy v majiteli.

„Když je pes už jako štěně správně vychováván, je minimální možnost, že v budoucnu něco takového provede. Plemena jako stafordšírský teriér nebo pitbull jsou sice původně vyšlechtěna k boji, ale to se projevuje spíše na agresivitě vůči ostatním zvířatům. A i to se dá výcvikem potlačit,“ říká Regina Samlíková, která již dvanáct let vede chovnou stanici bulteriérů v Oslavanech.

Strach lidí z rotvajlerů, pitbullů nebo brazilských fil se projevil například i v kynologickém klubu v Brně­Králově Poli. „Členové našeho klubu si odhlasovali, že nebezpečná plemena nebudeme přijímat,“ poznamenala jeho předsedkyně Marcela Nalezená.

Podle ní je největší problém, když si velkého psa pořídí neinformovaní lidé. „Takový pitbull ve špatných rukou je největší zlo. Pokud je ale vedou zkušení kynologové, psa pořádně zaměstnají a uplatní jejich temperament, není jediná potíž. Neznalý člověk ale se psem nepracuje a z nudy pak vznikají konflikty,“ vysvětluje.

Majitelka a chovatelka brazilských fil z Blatnice pod Svatým Antonínkem Grazyna Suchá si právě proto dává pořádný pozor na to, komu prodá štěňata. „Ze zkušenosti už vím, komu psa prodám. Nového pána svých psů pečlivě sleduji, aby to nebyl kdejaký hejhula, který psa nezvládne,“ vysvětluje Suchá.
Podle chovatelky Samlíkové patří k nejnebezpečnějším psům ti, kteří jsou chovaní v kotci na zahradě a nepřichází do kontaktu s lidmi. „Když pak pes vyjde na ulici, může se stát neštěstí, protože není na lidi zvyklý,“ tvrdí chovatelka.

Její slova potvrzuje případ z Veselí nad Moravou z předminulé neděle. Majitel německého ovčáka odjel na dovolenou a o psa se mu staral známý. Tomu však utekl ze zahrady a pokousal pětašedesátiletou ženu na obou rukách. „Zraněná žena je dosud v pracovní neschopnosti. Událost řešíme jako přestupek,“ sdělila mluvčí hodonínské policie Dana Prajková.

Ačkoli jsou napadení velkými psy vždy nebezpečnější, hodně nepříjemných zážitků působí lidem také menší psí rasy. „Případů pokousání řeším hodně. Většinou jde o křížence a drobnější plemena jako jezevčíci nebo yorkšíři. Lidé je kvůli malému vzrůstu podceňují, a pak se nestačí divit,“ říká vyškovský veterinář Vlastimil Pospíšil.

Nepřišla pošta? Přivažte Rexe

Nejlepší časy ve sprintu patří odjakživa k nutné výbavě pošťáků.

„Můžu říct, že jsou na nás psi vysazení. Cítí z nás poštovního ducha, možná brašna je provokuje. Štěkají na nás a koušou do nohou. Pokud pes skáče, tak ani nedávám dopisy do poštovní schránky, mám strach aby mě nekousl třeba do ruky,“ postěžovala si pošťačka z brněnských Žabovřesk, která si nepřála být jmenována.

„Před několika měsíci mě pes napadl. Byl to mladý, volně puštěný dobrman, který neměl obojek. Zničil mi botu a punčochy. Snažil se zjistit, co mám v tašce,“ vzpomíná na nepříjemný incident její kolegyně. I ta si přeje zůstat v anonymitě, protože vedení pošty zakazuje zaměstnancům mluvit o interních záležitostech podniku.

„Pokud se doručovatel cítí ohrožen, není povinen zásilku doručit. Může klidně přejít na protější chodník,“ sdělila vedoucí pobočky v Tuřanech Magda Nováková. Pošťáci mohou ve vážném případě využít i radikálnější způsob obrany.

„Jsou vybavení paralyzérem, který mohou v případě nebezpečí použít,“ sdělil bezpečnostní technik odštěpného závodu jižní Morava Aleš Veselý.

František Radkovič cvičí psy přes třicet let. Říká o nich:

Také mezi psy jsou cholerici

František Radkovič z Hlohovce na Břeclavsku má bohaté zkušenosti s výcvikem psů. Několik jich cvičil pro filmaře, jeho svěřenci hráli třeba v Četnických humoreskách.

Existují plemena, která by byla nebezpečná sama o sobě?

To rozhodně ne. Vždycky záleží na tom, jak majitel svého psa vychová. Hlavně ale závisí na vyšší nervové soustavě u psa. Pes, který má slabou nervovou soustavu, se bojí, ze strachu útočí a může někoho pokousat. Také mezi psy jsou cholerici, sangvinici, flegmatici a melancholici.

Pitbull je považován za nebezpečného. Jak je to s tímto plemenem?

Znám spoustu těchto psů, kteří jsou hodní a přítulní. I mezi jinými plemeny jsou agresivní jedinci. Problém je v tom, že se chování bojových plemen, jak se nesprávně označují, stalo módní záležitostí. Pořizují si je lidi, kteří pejskaření nerozumějí.

Co dělají majitelé špatně, že jejich psi útočí?

Spousta lidí by si neměla psa vůbec pořizovat, protože k tomu nemají vztah, nejsou ochotní do toho investovat čas ani peníze, nemají na to fyzickou sílu ani znalosti.

Jak se může člověk bránit psovi, který na něj útočí?

Ideální je zůstat stát a nehýbat se, i když pes kouše. Protože každý pohyb způsobí protireakci. Když se s ním budu tahat, může to považovat za hru nebo za útok proti sobě. O to je to horší. Nejlepší je nedělat nic.

Proč psi často napadají děti?

Některé děti jsou škodolibé. Začnou psy tahat za uši, píchat do očí, pes se brání a kousne.

Otázka pro: Kláru Veselou - Samkovou, právničku

Co čeká majitele psa, který napadne člověka?
Odpovědnost majitelů zvířat za jejich činy je nezpochybnitelná. Napadený člověk může podat žalobu na ochranu osobnosti za nemajetkovou újmu. Pokud dojde ke zranění, má nárok na náhradu škody a bolestné od majitele psa. Napadení člověka může pro majitele psa skončit i nepodmíněným odsouzením.