„Přijďte si zařezat!“ lákali pořadatelé vinohradnického klání v řezu révy vinné, a to už na sedmý ročník. Ten se poprvé v historii uskutečnil v areálu vinic Chateau Bzenec. „Využili jsme nabídku ředitele Alexandra Flodra, který se již roky s týmem svých spolupracovníku účastní soutěže v řezu,“ uvedl hlavní organizátor mistrovství Richard Stávek.

Dvacet minut zápasili mistři nůžek jak s révou, tak se soupeři. „Střihal se ryzlink rýnský, ze kterého vyrábíme bzeneckou lipku. Vzhledem ke stavu šestileté vinice to soutěžící zvládli celkem dobře. V minulosti byla vinice přetížená, protože se střihalo na dva tažně. Spíš je to pro nás takové zpestření než, že by za nás dělali naši práci,“ usmál se agronom domácí vinohradnické společnosti Zdeněk Fibich. Ten spolu s dalšími zaměstnanci začal s prořezáváním vinohradu už ve druhé polovině prosince.

Soutěžící většinou zastřihávali na šest oček. „Prioritou je hlavně to, aby se dalo dobře uvazovat. Každá odrůda má intervaly a vzdálenosti mezi očkama někde jinde,“ podotkl vihohradník, který se stará téměř o sto šedesát hektarů vinic.

Samotná soutěž měla premiéru v roce 2001. „Začínali jsme s tím trochu jako s recesistickou akcí, která byla spojená s prezentací vinohradnické techniky. Setkala se s velkým zájmem. Letos jsme to poprvé přesunuli mimo Velké Bílovice, což se ale trošku projevilo na účasti. Možná, že to ranní počasí, kdy pršelo, odradilo spoustu lidí. Nahlásili se a nepřijeli,“ povzdechl si Stávek.

Přes to se hlavní kategorie, Elite, zúčastnili jak domácí soutěžící, tak i střihač z Třebíčska. Loňské vítězství obhájil Marek Pšovský z Prušánek, pro něhož pořadatelé připravily jako první cenu pozlacené vinohradnické nůžky. „Ještě o tom neví, ale vítěz dostane poukaz na mistrovství světa v řezání révy, které bude ve Francii. Teprve při vyhlašování se dozví, že pojede reprezentovat Českou republiku,“ prozradil Richard Stávek.

Na světový šampionát se už podíval i člen poroty Miroslav Řeřábek. „To už bylo celkem dávno, nad oblastí Bordeaux. Řezalo se tam trochu jiným způsobem, i keře byly jinak postavené. Mistrovství se zúčastnili závodníci ze všech světadílů, kde jsou vinohrady. Byli tam Řeci, Jihoafričan, Australan, Chilan, Španěl, Portugalec a dvě stě padesát Francouzů,“ přiblížil mezikontinentální klání rakvický porotce.

Mezi juniory, tedy mezi žáky, studenty a mládeží do šestadvaceti let, dominoval Stanislav Škrobák z Čejkovic. „Bylo to dobré až na počasí, bylo dost pochmurno. Lepší se by stříhalo, kdyby mrzlo. Udělal jsem asi jednašedesát hlav. Nemohl jsem se dostat do tempa, takže to mohlo být i lepší. Přesto jsem spokojený,“ usmíval se vítězný junior, který za sebou nechal soky z Valtic, Lednice i Třebíče.